Plac pod Neptunem w Gdańsku. Będzie wyglądać tak, jak chcieli tego mieszkańcy

Poznaliśmy wyniki koncepcji urbanistyczno-architektonicznej na projekt koncepcyjny publicznego placu w Gdańsku. To zielony teren od lat czeka na rewitalizację. Teraz jest szansa, że stanie się jednym z najciekawszych przestrzeni w mieście.

Projekt koncepcyjny, który zwyciężył w konkursie przygotowali architekci z pracowni Krawczyk Ustupski Architekci. To właśnie ci architekci zostaną zaproszeni do negocjacji na temat opracowania dokumentacji projektowej placu pod Neptunem na Biskupiej Górce. To wyjątkowe, atrakcyjnie położone miejsce, w którym drzemie ogromny potencjał. Rozpościera się stąd widok na panoramę Gdańska, jednak miejsce obecnie nie nadaje się do spacerów. 

Co ciekawe, to sami mieszkańcy wskazali potrzebę powstania placu. Taki pomysł pojawił się podczas konsultacji przeprowadzonych w trakcie opracowywania Gminnego Programu Rewitalizacji. Dwa lata temu na Biskupiej Górce Biuro Rozwoju Gdańska zorganizowało warsztaty i serię konsultacji. W trakcie tych spotkań lokalna społeczność podsuwała pomysły na zagospodarowanie placu. Ich propozycje zostały ujęte w konkursie, którego wyniki poznaliśmy teraz.

Projekt Krawczyk Ustupski Architekci w najlepszym stopniu odpowiada na zgłaszane przez mieszkańców postulaty. Jury doceniło w tym projekcie podejście ekologiczne – w porównaniu z pozostałymi nadesłanymi projektami to właśnie zwycięska propozycja w najmniejszym stopniu ingeruje w istniejące ukształtowanie terenu i jako jedyna zawiera takie elementy małej architektury jak budki lęgowe dla ptaków czy siedliska dla owadów. Dodatkowo sporo punktów zyskały zaproponowane elementy małej architektury, jak budki lęgowe dla ptaków czy siedliska dla owadów. Strzałem w dziesiątkę okazała się kładka widokowa, która w ostatecznym projekcie ma jednak zostać przesunięta.


W konkursie drugą nagrodę otrzymała pracownia Garden Concept Architekci Krajobrazu, a trzecią dostało biuro Arkon Atelier.

źródło: Biuro Rozwoju Gdańska

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły