Plac Wolnica w Krakowie / metamorfoza / whitemad
Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

Plac Wolnica w Krakowie przejdzie metamorfozę. Będzie bardziej przyjazny pieszym!

Plac Wolnica w Krakowie już niedługo zostanie przebudowany. Zmieni się nie tylko jego estetyka, ale także funkcjonalność. Ograniczony zostanie ruch samochodowy, na czym skorzystać mają piesi i rowerzyści. Jedno z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych miejsc Kazimierza, jakim jest skrzyżowanie u zbiegu ulic Bocheńskiej, Bonifraterskiej, Mostowej i placu Wolnica, zostanie również wyposażone w niewielki parklet, a także nowe nasadzenia, ławki i małą architekturę. 

Tego lata plac Wolnica w Krakowie i jego okolice przejdą sporą metamorfozę. Zmiany mają sprawić, że miejsce to stanie jeszcze bardziej przyjazne dla mieszkańców, a także turystów. Przy dawnym ratuszu kazimierskim staną nowe ławki, będzie instalacja artystyczna z funkcją zabawy i odpoczynku. Pojawi się też więcej zieleni.

Jeszcze większe zmiany zajdą u zbiegu ulic Bocheńskiej, Mostowej i Bonifraterskiej. W miejscu dziś istniejącego nieatrakcyjnego asfaltowego placu pojawi się skwer z zielenią. Przestrzeń tę określi przede wszystkim zieleń w donicach, która utworzy zieloną „wyspę”. Dla miłośników dwóch kołek pojawią się dodatkowe stojaki rowerowe. Ruch samochodowy zostanie ograniczony przez ozdobne słupki i inne elementy małej architektury.


Zgodnie z wolą mieszkańców, wyrażoną podczas warsztatów w Muzeum Etnograficznym w ramach projektu „Klimatyczny kwartał”, obecny przejazd dla samochodów na wprost między placem Wolnica a ulicą Mostową zostanie zamknięty. Na ulicę Mostową będzie można wjechać od ulicy Bonifraterskiej, jadąc łukiem przy skwerze. Na wprost będą mogli jeździć tylko rowerzyści i oczywiście chodzić piesi. Rondo na skrzyżowaniu ulic przy placu Wolnica i Bocheńskiej zostanie zamienione na skrzyżowanie równorzędne.

Wszystko po to, by wyraźnie uspokoić ruch w tym miejscu. Dzięki temu stanie się ono przyjemną zieloną enklawą, gdzie będzie można miło spędzić wolny czas. Przygotowywane zmiany są kolejnym działaniem miasta na rzecz poprawy jakości życia krakowian.

Informacje o zmianie organizacji ruchu pojawią się na nowym skwerze w dzisiaj, 21 czerwca. Nowe znaki zaczną obowiązywać tydzień później, tj. od 28 czerwca, o godz. 12.00.  Usiąść na nowych ławkach na placu Wolnica powinniśmy już na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy też na skwerze obok pojawi się zieleń w donicach.

wizualizacje: Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie / https://ztp.krakow.pl 
zdjęcie: Google Maps / https://www.google.com/maps/ 
źródło: UM Kraków / https://www.krakow.pl/

Czytaj też: Architektura w Polsce | Place, Skwery, Parki  | Kraków | whiteMAD na Instagramie  | Metamorfoza

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły