Plac Wolności w Poznaniu czeka metamorfoza

Plac Wolności w Poznaniu czeka metamorfoza. Znamy wyniki konkursu!

Plac Wolności w Poznaniu czeka metamorfoza! Dziś poznaliśmy wyniki konkursu na zagospodarowanie Placu Wolności. Zwyciężyła praca pod tytułem „Przystanek Rynek” autorstwa UGO Architecture

ałożeniem projektu i konkursu było stworzenie na placu Wolności w Poznaniu trzech stref, które działałyby od kwietnia do października:
– strefy koncertowej,
– strefy gastronomicznej,
– i strefy odpoczynku.

„Zależało nam szczególnie na dobrym zaplanowaniu infrastruktury gastronomicznej, tak by zaplanowana na ten rok modernizacja płyty Starego Rynku, była mniej odczuwalna, zwłaszcza dla restauratorów. Najważniejsza była dla nas funkcjonalność placu, mobilność elementów, pozwalająca na organizację różnorodnych wydarzeń. Zależy nam, by to miejsce jak najlepiej służyło mieszkańcom i mieszkankom miasta”
– mówi Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej.


W konkursie udział wzięły 4 pracownie: 1050 Pracownia Architektury, Pracownia architektoniczna Insomia, A2P2 Architektura&Planning i UGO Architecture. Sąd konkursowy, biorąc pod uwagę oczekiwania oraz potrzeby użytkowników i użytkowniczek tego miejsca wybrał projekt przygotowany przez pracownię UGO Architecture.

Nagrodę w wysokości 8 tysięcy złotych brutto przyznano za najbardziej elastyczne i dobrze przemyślane rozwiązanie, które przewiduje wiele realnych scenariuszy użytkowania placu. Sąd konkursowy docenił też logiczne strefowanie funkcji oraz dobrze zaprojektowane zaplecze gastronomiczne.

Wyróżnikiem pracy o nazwie „Przystanek Rynek” jest różnorodna i dająca się zmiennie oraz wygodnie kształtować aranżacja placu. Dobrze przemyślane mobilne elementy z zielenią lub miejscami wypoczynku da się łatwo przestawiać, by – w razie potrzeby uwolnić płytę placu z myślą o większych wydarzeniach.

Funkcjonalnie i estetycznie rozwiązany jest pawilon gastronomiczny usytuowany centralnie po północnej stronie – w „martwej strefie” placu, przy wjeździe na podziemny parking. Miejsce na występy, zgodnie z wieloletnimi przyzwyczajeniami, znajduje się przy Arkadii. Znaczącym akcentem są pylony z literami tworzącymi napis, pomyślane jednocześnie jako maszty dla „żagli” zacieniających strefę gastronomiczną.  Realizacja wyłonionego projektu może ożywić przestrzeń placu Wolności już od wiosny 2022 roku.

Sąd konkursowy obradował w składzie:
mgr inż. arch. Wojciech Krawczuk, SARP Poznań – Przewodniczący Sądu
mgr inż. arch. Mikołaj Stępień, SARP Poznań – Sędzia Referent
mgr inż. arch. Katarzyna Podlewska, Wydział Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Poznania – Sędzia
mgr inż. arch. Jacek Maleszka, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków – Sędzia
Piotr Libicki, pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki, Zarząd Dróg Miejskich – Sędzia
Marcin Mikołajczak, przedstawiciel Estrady Poznańskiej – Sędzia
Tomasz Dworek, Rada Osiedla Stare Miasto – Sędzia
mgr inż. arch. Jakub Głaz – Sekretarz Konkursu (bez prawa głosu).

Czytaj też: Poznań | Architektura w Polsce | Metamorfoza | Zieleń | Miasto |

źródło: estrada.poznan.pl / Plac Wolności w Poznaniu czeka metamorfoza. Znamy wyniki konkursu!