Pływający kościół w Londynie. Powstał na zwykłej barce! 

Pływający kościół w Londynie zaprojektowali architekci z pracowni Denizen Works. Ich celem było stworzenie oryginalnej świątyni, która będzie zachęcać wiernych do wspólnego spędzania czasu. 

Pływający kościół, który powstał na barce pływającej po Tamizie nazwany został Genesis. Świątynia zacumowana została nieopodal Queen Elizabeth Olympic Park i jest łatwo dostępny dla przechodniów, którzy mogą wejść do niego bezpośrednio z bulwarów.

Sprawdź

Jak mówią architekci, pływający kościół ma spełniać funkcję nie tylko świątyni, ale także miejsca spotkać dla, w którym wierni mogą się spotkać, porozmawiać, wspólnie się pomodlić, czy wyspowiadać. Architektom zależało, by obiekt był nowoczesny i minimalistyczny co ma przyciągnąć młodych katolików.

Barka, na której powstała pływająca świątynia w Londynie została przebudowana w taki sposób, by nie tylko zagwarantować jak najwięcej przestrzeni dla wiernych, ale także by umożliwić ustawienie we wnętrzu pełnowymiarowych organów. Udało się to dzięki harmonijkowemu zadaszeni, które zostało zainspirowane rozwiązaniami znanymi z kamperów Volkswagena. Architekci z Denizen Works zaprosili do współpracy przy projektowaniu jednostki biuro Turks Shipyard, które specjalizuje się w dostosowywaniu barek do funkcji mieszkalnych, czy biurowych. 

„Zleceniodawcy zależało na tym, by pływający kościół był dobrze widoczny z poziomu bulwarów. W odpowiedzi pojawił się pomysł na wyskakujący, harmonijkowy dach. Myśleliśmy o właściwościach kamperów Volkswagena, inspirowaliśmy się również pięknymi starymi ilustracjami, które znaleźliśmy podczas naszych badań nad miechami organów kościelnych. Szczególnie podobała nam się rzeźbiarska forma miechów i chcieliśmy, aby nasz dach podzielił się tą formalną jakością, jednocześnie tworząc subtelny poetycki związek z architekturą kościelną” – powiedział Andrew Ingham, dyrektor Denizen Works. 

Dach podnoszony jest za sprawą specjalnych mechanizmów hydraulicznych. Jego powierzchnia została podświetlona diodami LED, dzięki czemu od razu przykuwa uwagę. Za sprawą jednego naciśnięcia guzika dach może zostać opuszczony co umożliwia przemieszczenia się barki po Tamizie nawet pod najniższymi mostami, czy kładkami. 

Czytaj też: Ciekawostki | Architekt | Wielka Brytania | Londyn | Technologia | Kościół

źródło: dezeen.com
architekci: Denizen Works