Zakończyły się prace, dzięki którym Most Stągiewny prowadzący na Wyspę Spichrzów w Gdańsku został zmodernizowany. Po siedemdziesięciu latach przerwy przywrócono jego zwodzoną funkcję. Modernizacji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego dokonała firma Granaria, która prowadzi inwestycje na Wyspie Spichrzów.
Uroczyste otwarcie nastąpiło 3. sierpnia o godzinie 14.00. Wzięli w nim udział Aleksanda Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska, Piotr Grzelak, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Inwestycji, Wojciech Ciurzyński, prezes zarządu Multibud Investment oraz panowie Olivier Thiel i Rudi op’t Roodt ze spółki Immobel. Obiekt odzyskał swoją dawną funkcję mostu zwodzonego, co pozwoli otworzyć szlaki wodne na Motławie dla jachtów i niewielkich jednostek pływających. Równolegle ze zwodzoną przeprawą powstała nowa marina na 60 miejsc.
Przygotowania do modernizacji Mostu Stągiewnego rozpoczęły się wiosną ubiegłego roku od przeniesienia pod wodę instalacji gazowej, grzewczej, teletechnicznej, co otworzyło drogę do przywrócenia zwodzonej funkcji na szlaku prowadzącym na Wyspę Spichrzów. Na czas przebudowy most zamknięto w październiku 2021, zastępując go tymczasową kładką dla pieszych na przyczółkach nieodbudowanego po wojnie Mostu Rogoźników.
Obecnie Most Stągiewny swoim wyglądem przypomina most Schwedlera, który łączył brzegi Motławy w latach 1883 – 1926. W obecnej konstrukcji wykorzystano istniejące wcześniej przyczółki i dawną komorę maszynową. Projekt nowego mostu powstał w biurze projektowym Europrojekt Gdańsk s.a., a wykonawcą przęsła był Vistal Gdynia SA. Na miejsce został on przywieziony w trzech częściach, a do jego złożenia użyto jednego z największych dźwigów lądowych o udźwigu 500 ton.
Przebudowa Mostu Stągiewnego jest jednym z ostatnich zobowiązań, jakich podjęła się Granaria w umowie z Miastem Gdańsk w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Do zakończenia pozostaje rozpoczęta w lutym br. modernizacja Rybackiego i Długiego Pobrzeża, na których prowadzona jest już kompleksowa wymiana nawierzchni. Obecnie na Wyspie Spichrzów trwa drugi etap zabudowy, w którym powstanie 500 mieszkań, tyle samo miejsc garażowych oraz hotel Motel One, oferujący 320 pokoi. Planowany termin zakończenia prac i oddania do użytkowania nowych budynków to pierwsza połowa 2024 roku.
Projekt Zagospodarowania Północnego Cypla Wyspy Spichrzów zdobył w czasie najbardziej prestiżowych targów MIPIM w Cannes 2020 roku nagrodę w kategorii Urban Project.
źródło: materiały prasowe
Czytaj też: Gdańsk | Renowacja | Zabytek | Miasto | Cegła | whiteMAD na Instagramie