fot. Albert Koch, Flickr.com, licencja CC BY-ND 2.0

Pociąg do Przemyśla z panoramicznym wagonem. Zapowiada się turystyczny hit

Już w przyszłym roku po Polsce ma zacząć jeździć pociąg z panoramicznym wagonem. Obsłuży połączenie Graz – Przemyśl, przez Wiedeń i Kraków. Debiut wagonu na polskich torach ma nastąpić latem.

To panoramiczny wagon Apm 61, którego górny pokład wyróżnia się licznymi przeszkleniami. Według informacji serwisu Rynek-kolejowy.pl taki wagon będzie jeździć w składzie pociągu EC/IC 104 Porta Moravica. Pociąg ten łączy austriacki Graz z Przemyślem. Trasa pociągu wiedzie przez Wiedeń, Ostrawę i Kraków. Wagon należy do szwajcarskiego przewoźnika SBB.

W sumie Koleje Szwajcarskie przekażą trzy wagony do obsługi połączenia. Prawdopodobnie będzie je można zobaczyć w składzie od 22 czerwca 2023 r. Jednak największą atrakcją zapowiada się przejażdżka wagonem panoramicznym Apm 61. Podróż takim wagonem dostarczy dodatkowych atrakcji – przez przeszklone ściany będzie można podziwiać krajobraz. Nigdy wcześniej na polskich torach nie można było podróżować rejsowym pociągiem, w którego składzie znalazłyby się takie wagony.

fot. NAC, wikimedia.org, licencja CC 4.0

Jak informują dziennikarze serwisu Rynek-kolejowy.pl, o użyczenie wagonów do Szwajcarów zwróciły się koleje austriackie OeBB. – Zestawienie składu zostało uzgodnione przez wszystkich przewoźników tworzących to połączenie w trakcie międzynarodowych konferencji poświęconych nowemu rozkładowi jazdy – czytamy wypowiedź Agnieszki Serbeńskiej z biura prasowego PKP IC, którą publikuje serwis.

źródło: rynek-kolejowy.pl

Czytaj też: Podróże | Ciekawostki | Kolej | whiteMAD na Instagramie

fot. Albert Koch, Flickr.com, licencja CC BY-ND 2.0