Fot. Marcin Furtak - Pracownia Projektowa F-11

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” – ośrodek popularyzujący lifelong learning

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” (PCN) zostało uroczyście otwarte w grudniu 2021 roku. Znajduje się w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena i Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, a budynek centrum kształtem przypomina sterowiec. Budowa „Łukasiewicza” rozpoczęła się latem 2020 roku. Pochłonęła 94 mln zł, z czego ponad 76 mln zł to pieniądze unijne. Jest to inwestycja samorządu województwa.

PCN to ośrodek popularyzujący naukę o wyjątkowej w skali kraju ofercie programowej powiązanej z inteligentnymi specjalizacjami województwa, w tym z: lotnictwem, kosmonautyką, informatyką i telekomunikacją oraz szeroko rozumianą jakością życia.

Fot. Marcin Furtak – Pracownia Projektowa F-11

Łukasiewicz


Jest on obiektem nowej generacji oraz nieograniczoną przestrzenią dla umysłu. To miejsce dynamiczne i interaktywne, w którym można do woli eksperymentować, testować, pytać, doświadczać i rozwijać naukowe zainteresowania. Misją „Łukasiewicza” jest aktywizacja gości w kierunku uczenia się całożyciowego (lifelong learning), w zakresie umiejętności kluczowych dla województwa podkarpackiego, poprzez kreowanie przestrzeni stymulującej do zdobywania wiedzy i osobistego rozwoju w oparciu samodzielne doświadczanie nauki, kontakt z dziedzictwem regionalnym oraz odkrywanie złożoności i współzależności pomiędzy światem naturalnym, człowiekiem w nim żyjącym, jak i osiągnięciami naszej cywilizacji. Jego celem jest również promowanie Podkarpacia, w szczególności dziedzictwa naukowego, kulturowego i przyrodniczego.
Powierzchnia budynku PCN to ok. 6,5 tys. m kw., w tym przestrzeń wystawiennicza zajmuje ok. 3 tys. m kw. Ekspozycję rozmieszczono na trzech piętrach oraz na zewnątrz budynku i podzielono ją na pięć wystaw o zróżnicowanej tematyce oraz funkcjonalności.

Fot. Marcin Furtak – Pracownia Projektowa F-11

Łukasiewicz

Projekt budynku wykonał Zespół Pracowni Projektowej F-11 pod kierunkiem arch. Marcina Furtaka. Dominującą funkcją obiektu jest funkcja wystawiennicza: budynek ma mieścić ponad 200 interaktywnych eksponatów poświęconych człowiekowi, przyrodzie, lotnictwu i kosmonautyce. Dodatkowo, w obiekcie funkcjonują warsztaty i laboratoria. W samym sercu budynku umieszczony został jeden z kluczowych eksponatów: powiększony anatomiczny model głowy człowieka z dostępem do umieszczonych w niej organów. Obiekt okalają schody imitujące orbitę i prowadzące na taras widokowy, z którego możliwa jest obserwacja pobliskiego lotniska. Budynek został zaprojektowany w oparciu o odnawialne źródła energii. Jego wnętrze charakteryzuje surowość, wykończenia i posadzki wykonane z betonu lub w jego kolorze, odsłonięte instalacje zamaskowane na czarno i sporo światła.

Patronem Podkarpackiego Centrum Nauki jest Ignacy Łukasiewicz (ur. ok. 8 marca 1822 w Zadusznikach, zm. 7 stycznia 1882 w Chorkówce) – pionier światowego przemysłu naftowego, wynalazca lampy naftowej, działacz niepodległościowy, społecznik i filantrop.

Źródło: Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” 

Czytaj też: Rzeszów | Edukacja | Ciekawostki | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie