Podłoga lub ściana z betonu – czy to dobry pomysł na aranżację nowoczesnego wnętrza?

Beton architektoniczny, podobnie jak i wiele innych materiałów o surowym charakterze, coraz mocniej zadomowił się w naszych wnętrzach. Z kolejnego, pozornie chwilowego trendu stał się mocną propozycją, po którą architekci sięgają coraz częściej, by urozmaicić przestrzeń, nadać jej oryginalnego klimatu lub po prostu wprowadzić odporny na zniszczenia i ponadczasowy materiał o ciekawym wyglądzie. Chociaż głównie kojarzy się nam z industrialnymi wnętrzami, to coraz śmielej poczyna sobie też w aranżacjach w innych stylach architektonicznych i z powodzeniem wyłamuje się loftowych inspiracji zdobiąc ściany i podłogi nowoczesnych mieszkań. Agnieszka Zaranek, architekt wnętrz z Pracowni Architektury Wnętrz Decoroom, podpowiada, jak wykorzystać potencjał betonu we wnętrzach i jakie rozwiązania są teraz w modzie.

Beton we wnętrzach – warto?

Przemyślane wykończenie wnętrz z betonem w roli głównej to świetny sposób na wykreowanie aranżacji, która doskonale podkreśli nowoczesną, minimalistyczną lub skandynawską stylistykę. Tu bez obaw możemy zabawić się formą i kolorystyką mebli, frontów zabudowy i dodatków. Beton często stosowany jest na ścianach i podłogach, ale także na sufitach i ścianach. Nieotynkowane, surowe powierzchnie budują oryginalność i charakter wnętrza. Ten materiał zachwyca nieoczywistą strukturą: widać na nim wżery, smugi, przebarwienia, a do tego może przybierać różne kolory – od chłodnych po ciepłe odcienie szarości czy antracytu, ale także i bieli. W ofertach producentów można również znaleźć beton vintage i rusty, z charakterystycznymi, rdzawymi zaciekami. Istnieje również beton dekoracyjny o strukturze gładkiej bądź chropowatej, z efektem pęcherzyków powietrza.  Współcześnie nierzadko beton wprowadza się do wnętrz w formie wielkoformatowych płyt o zróżnicowanych rozmiarach lub jako gładkie, wylewane powierzchnie w typie posadzek epoksydowych. Tak zastosowany beton przez wiele lat zachowują perfekcyjny wygląd i nie wymaga renowacji. Beton można wprowadzić również jako tynki strukturalne i farby o charakterze betonu o wysoko dekoracyjnych walorach. Możemy go zastosować w pasie roboczym w kuchni, w formie blatu, ściany Tv, a nawet jako detal. Z uwagi na wytrzymałość betonowe płytki sprawdzą się idealnie w łazience i w korytarzu. Beton daje nieograniczone możliwości kreowania przestrzeni i ciekawie współgra z naturalnymi materiałami.


Betonowa ściana

Jak wykreować oryginalne, ale i klimatyczne przestrzenie za pomocą betonu? Przemyślany projekt i dobór odpowiednich dodatków pozwoli wykorzystać w pełni potencjał betonowych elementów i uzyskać wymarzony efekt.

  • Przytulna sypialnia
    Myślisz, że dobry sen nie idzie w parze z chłodnym odcieniem szarych ścian z betonu? Całkowicie niesłusznie! Beton w tonacji szarości uspokaja i relaksuje, więc warto wykorzystać go jedynie na fragmencie ściany lub na wezgłowiu łóżka. Jeśli i to wyda się za mocne, można zostać przy betonowej podłodze. Aranżację trzeba ocieplić miękkimi tekstyliami w ciepłych odcieniach, by nadać sypialni przytulności. Postaw na naturalne i miękkie tkaniny na łóżku – bawełnę, len, jedwab, wełnę. Lekkości dodadzą tu pastele – błękit, róż, złamana biel, beż i odcienie złota.
  • Przyjazne pracy Home Office
    Domowe biuro nie musi być nudne! Betonowa ściana to nowoczesne rozwiązanie dla małych przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że im mniejszy metraż lub gorszy dostęp do światła dziennego, tym jaśniejszy odcień betonu należy wybrać. W kontraście do betonowych ścian dobierz wyróżniające się akcenty dekoracyjne – meble w wyrazistym kolorze, plakat z mocnym wzorem i do tego żywa zieleń, koniecznie!
  • Ściana w salonie
    Nieśmiertelny styl vintage pozwala zaaranżować klimatyczny salon, w którym nowoczesność łączy się z tradycją w nietuzinkowy sposób. Jak to osiągnąć? Wybierz beton architektoniczny! Barwione płyty betonowe typu vintage prezentują się bardzo efektownie na jednej lub na kilku ścianach, zwłaszcza na ścianie TV. Tu warto zachować umiar, by nie przytłoczyć wnętrza – nadmiar tego typu elementów optycznie zmniejszy salon. Salonowe płyty vintage wyglądają imponująco w dobrze doświetlonych pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami.

Betonowa łazienka

Beton w łazience w wersji „od góry do dołu” to obecnie jeden z najbardziej efektownych pomysłów na nowoczesną aranżację. Płytki w neutralnym kolorze imitujące strukturę betonu dają nieskończoną ilość możliwości aranżacyjnych. Szara łazienka stworzona na zasadzie total look’u będzie cieszyć oko przez lata, jednak wymaga też pomocy doświadczonego architekta, który pozwoli uniknąć błędów i zaproponuje rozwiązania otwierające przestrzeń. Taki projekt stawia na funkcjonalność oraz prostotę – bez zbędnych przedmiotów i bogatych, dekoracyjnych motywów. Monochromatyczna szara łazienka hołduje ascetycznej myśli, a dominuje w niej minimalistyczny design. Betonowe płytki doskonale grają z armaturą łazienkową w kolorze złamanej bieli. Mile widziany będzie też wyrazisty kontrast w postaci czarnych mebli i dodatków. Płytki imitujące beton bez cienia wątpliwości sprawdzą się w łazienkach z uwagi na swoją wysoką wytrzymałość, odporność na wilgoć i łatwość czyszczenia. Można wprowadzić je np. w formie wielkoformatowych płytek jako wykończenie przestrzeni prysznica lub jako element dekoracyjny na ścianie wokół lustra.

Odkryj ofertę kompleksowego wykończenia wnętrz w pracowni Decoroom!

Artykuł sponsorowany