Zairon, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Podparyskie dzieło postmodernizmu: Les Arènes de Picasso

Les Arènes de Picasso to budynek mieszkalny położony w Noisy-le-Grand pod Paryżem. Zaprojektowany został przez hiszpańsko-francuskiego architekta Manuela Núñeza Yanowsky’ego, a budowa tej kultowej budowli została ukończona w 1984 roku. Dwa główne budynki mają kształt ogromnych dysków i są podtrzymywane przez cokoły z arkadami.

Celem projektu było podniesienie statusu biednej dzielnicy, ale ze względu na unikalne cechy architektoniczne i inżynieryjne szybko stała się wizytówką departamentu Seine-Saint-Denis, która przyciąga wielu turystów. Wizją architekta było stworzenie tzw. Utopii i sprzeciwienie się tworzeniu podparyskich gett. Postmodernistyczne gmachy miały reprezentować alternatywne podejście do modernistycznych osiedli. Yanowsky zaprojektował surrealistyczne budynki w postaci ogromnych dysków o średnicy 50 m, podtrzymywanych przez cokoły z arkadami. Całość ma wyobrażać alegorię wschodu i zachodu słońca. Chociaż budynek jest dziś bardzo znany i popularny, okolica, w której się znajduje, nadal uważana jest za slums.

Arthur Weidmann, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Les Arènes de Picasso


Betonowe budynki mieszczą 540 mieszkań socjalnych, a na ośmiobocznym placu im. Pabla Picassa znajdują się sklepy, place zabaw i szkoła. Na środku ustawiono monumentalną rzeźbę autorstwa Miguela Berrocala. Les Arènes de Picasso jest jednym z pierwszych projektów mieszkaniowych na tak dużą skalę, które zostały całkowicie zbudowane z prefabrykowanych elementów. Miejscowi nadali budynkowi przydomek „Camemberts” na cześć miękkiego kremowego francuskiego sera, ze względu na jego kształt. Obiekt stał się częścią europejskiego dziedzictwa architektonicznego i znajduje się na liście Międzynarodowego Dziedzictwa Inżynierii Lądowej.

Lokalizacja: Region Île-de-France nazywany Wielkim Paryżem., Francja
Powierzchnia: 56000 m²
Charakterystyka: Prefabrykaty z kolorowego betonu zbrojonego
Klient: „3-F”
Autor: Manuel Núñez Yanowsky
Projekt i budowa: 1980-1984

Źródło: themindcircle.com

Zobacz też: Architektura | Postmodernizm | Francja | Paryż | Osiedle

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły