Podziemne przejście w centrum Poznania. Do środka prowadzą niepozorne drzwi

Jest mijane każdego dnia przez tysiące poznaniaków, jednak niewielu wie o jego istnieniu. Podziemne przejście znajduje się pod Wzgórzem Przemysła w Centrum Poznania. Do czego służyło i kiedy powstało?

Podziemne przejście zostało zbudowane w 1944 roku przez Niemców, ale plan jego stworzenia jeszcze w latach 30. XX w. opracowali Polacy. Tunel miał służyć mieszkańcom centrum jako miejsce, w którym będą mogli schronić się przed nalotami.

Do środka prowadzi kilka wejść. Jedno od strony ulicy Góra Przemysła (Zamkowej), kolejne od strony placu Wielkopolskiego, a trzecie od al. Marcinkowskiego. Sieć połączona jest z budynkiem biurowym, w którym przed laty siedzibę miała Telekomunikacja Polska. Tunel ma nieregularny kształt zbliżony do litery Y. Jego znaczna część znajduje się pod budynkiem Muzeum Sztuk Użytkowych. Budowa sieci podziemnych korytarzy była wykonana techniką typową dla sztolni górniczych, a powstały schron miałby wytrzymać uderzenie bomby lotniczej o masie 300t.

Do dziś wzdłuż ścian przymocowane są stare ławki na łańcuchach, które jednak mocno pokryte są rdzą. Zaokrąglone korytarze częściowo prowadzą do ślepych tuneli, w których mieli chronić się mieszkańcy. Prawdopodobnie fragmenty, które dziś określamy mianem ślepych, miały być w przyszłości rozbudowywane, a siatka podziemnych przejść pokryć większy obszar tej części miasta.


Obecnie tan techniczny tunelu jest różny. W niektórych miejscach dostrzec można korozję elementów żelbetowych, inne części, które nie były tak mocno narażone na działanie warunków atmosferycznych zdają się być bezpieczne.

Wejście przy ulicy Góra Przemysła (Zamkowej):

fot. Google

Już po II wojnie światowej tunelem zarządzała Obrona Cywilna. Dziś kwestia własnościowa tunelu jest skomplikowana. Część gruntów należy do miasta, a inna część do Skarbu Państwa, czyli Muzeum Narodowego, a jeszcze inna jest w prywatnych rękach. To utrudnia kompleksowe zajęcie się przeglądem tunelu. Techniczny przegląd byłby konieczny, jeśli miejsce miałoby stać się turystyczną atrakcją. Jest szansa, że miasto wymieni grunty i „właścicielem” tunelu zostanie Skarb Państwa, który mógłby rewitalizować militarny schron i otworzyć go dla turystów. Póki co kwestia ta jest jedynie pomysłem i brakuje zapowiedzi konkretnych kroków w tej sprawie. Tunel pozostaje więc szczelnie zamknięty.

fot. Jan Chojnacki – Wyprawy na Janka

Czytaj też: Poznań | Ciekawostki | Miasto | Polecane | whiteMAD na Instagramie