Polacy chcą rozwiązań smart home. Co lubimy w nich najbardziej?

Większość Polaków ma w swoim domu czy mieszkaniu przynajmniej jedno inteligentne urządzenie. Coraz chętniej sięgamy po rozwiązania smart home, dzięki którym można oszczędzać energię, a codzienne funkcjonowanie jest po prostu łatwiejsze. Dowodzą tego badania, które opublikowała firma Samsung.

Przeprowadzenie badań Samsung zlecił ekspertom z Grupy IQS w czerwcu 2023 r. Ich efektem jest raport pt. „Inteligentne urządzenia AGD”. Badania przeprowadzono metodą CAWI na grupie 1027 dorosłych Polaków. Co z nich wynika? Polacy coraz częściej interesują się inteligentnymi urządzeniami i coraz chętniej używają takich w swoich domach. Prawie ¾ badanych przyznaje, że tego typu rozwiązania są dla nich atrakcyjne. Co ciekawe, taką deklarację składają częściej osoby przed 30. rokiem życia.

Dbając o komfort życia, największą uwagę zwracamy na zwiększenie bezpieczeństwa. Aż 90% ankietowanych zadeklarowało, że właśnie poczucia bezpieczeństwa oczekują od inteligentnych urządzeń. Tyle samo uczestników badania wskazało, że ważne są dla nich funkcje pozwalające obniżyć zużycie energii oraz wygodną i intuicyjną obsługę. Urządzenia typu smart mają więc pozytywnie wpływać na nasz domowy budżet oraz ułatwiać wykonywanie codziennych obowiązków.

Z inteligentnych rozwiązań korzysta już większość Polaków. Aż ¾ z nas ma w domu urządzenie smart – najczęściej są to najpopularniejsze urządzenia domowe, czyli telewizory (54%), pralki (46%) i lodówki (41%). Również tutaj bardziej przychylni inteligentnym rozwiązaniom są osoby przed 30. rokiem życia.

Ankieterzy Grupy IQS zapytali też Polaków o marki, jakie kojarzą im się z inteligentnymi rozwiązaniami. W odpowiedzi najczęściej wskazywano produkty firmy Samsung.

Marka Samsung bezsprzecznie jest liderem spontanicznej znajomości jeśli chodzi o rozpoznawalność marek produkujących inteligentne urządzenia (wskazało ją aż 43% badanych). Niezwykle cieszą nas te wyniki, które wyraźnie pokazują, że na polskim rynku kreujemy trendy jeśli chodzi o nowoczesną technologię, określaną mianem inteligentnego domu, a konsumenci doskonale znają i doceniają nasze urządzenia. Bardzo zależy nam na tym, aby sprzęty Samsung realnie ułatwiały codzienne funkcjonowanie jeszcze większej liczbie osób, a opcja „smart” na stałe zagościła w polskich domach – powiedział Piotr Ługowski, Dyrektor Dywizji AGD w Samsung Electronics Polska.

Z inteligentnych urządzeń korzystamy chętniej, jeśli możemy korzystać z prostej w obsłudze i intuicyjnej aplikacji. 6 na 10 Polaków chciałoby zarządzać domem wygodnie z poziomu jednej aplikacji w swoim telefonie. Co trzecia osoba biorąca udział w badaniu, która posiada inteligentne urządzenia w domu wykorzystuje w tym celu aplikację SmartThings. Co więcej, po poznaniu funkcji tej aplikacji aż 60% badanych chciałoby z niej korzystać w przyszłości. Tak duży odsetek jest zasługą projektantów i programistów, którzy stworzyli proste w obsłudze i w pełni funkcjonalne narzędzie.

Aplikacja SmartThings służy do zarządzania inteligentnym domem, co daje ogromne możliwości ułatwiania codziennego życia. Do aplikacji można podłączyć ponad pięć tysięcy urządzeń, w tym od zewnętrznych marek. W ten sposób jedna aplikacja może stać się prawdziwym centrum dowodzenia naszym domem bez względu na to, gdzie obecnie przebywamy.

Aplikacja SmartThings odpowiada też na potrzeby badanych osób w kwestii zarządzania domowym budżetem. Dzięki niej można monitorować zużycie energii – aplikacja pokazuje miesięczne, tygodniowe, codzienne, a nawet godzinowe zużycie energii poszczególnych urządzeń domowych Samsung oraz całościowe zużycie energii w domu. W aplikacji można ustawić cel na dany miesiąc i ustawić alert, który poinformuje nas, kiedy zużycie będzie bliskie przekroczenia założonego celu. Przydatną funkcją jest tutaj tryb AI Energy Mode, dzięki któremu możemy przełączyć wszystkie urządzenia na tryb oszczędzania, przez co zużyjemy mniej energii elektrycznej.

Do aplikacji można podłączyć kamery, czujniki ruchu i czujnik zasilania. W ten sposób zwiększamy poczucie bezpieczeństwa i zapewniamy spokój swojej głowy nawet podczas nieobecności w domu.

Co jeszcze potrafi aplikacja SmartThings? Pomoże w opiece nad domowym zwierzakiem, wesprze podczas przygotowywania posiłków i ułatwi robienie prania. Możliwości są ogromne!

źródło: materiały prasowe Samsung

Czytaj też: Technologia | Wnętrza | Dom | Kuchnia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany