Polacy stworzyli autonomiczny pojazd Bizon. To może być hit

Choć został zaprojektowany z myślą o monitorowaniu trawiastych lądowisk, to jego możliwości mogą być znacznie większe. Autonomiczny pojazd Bizon może wspierać w pracy straż pożarną i policję.

Bizon to bezzałogowa autonomiczna platforma pomiarowa, która stworzona została do badania nośności naturalnych nawierzchni lotniskowych w sposób ciągły oraz do monitorowania i patrolowania stanu nawierzchni elementów funkcjonalnych lotniska. Projekt zrealizowano przy finansowym wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przy współpracy z Instytutem Technicznych Wojsk Lotniczych i firmy Dobrowolski.

Urządzenie ma ogromny potencjał i dzięki modyfikacjom mógłby wspierać w pracy straż pożarną lub policję. Jego czujniki potrafią wykrywać przeszkody na drodze, a oprogramowanie pozwala mu zaplanować optymalną trasę i te przeszkody omijać. Na jego “grzbiecie” umieszczono klapę z lądowiskiem dla drona.

W sumie pojazd waży 3 tony. Na jego wagę duży wpływ mają dwa ciężkie akumulatory z ołowiu. Ich ładowanie jest szybkie i trwa dwie godziny. Pojazd może pracować osiem godzin, a jego zasięg to 30 km. Cała konstrukcja może poruszać się z maksymalną prędkością, która wynosi 40 km/h. Zaletą pojazdu jest możliwość transportowania ciężkich ładunków o wadze nawet 4 ton. Całość zamknięto w nowoczesnej konstrukcji, która wyglądem przypomina maleńki czołg.

Autonomiczny pojazd Bizon mógłby wspierać służby – może wjechać do miejsc, które są niebezpieczne dla człowieka. Potencjał pojazdu docenili też eksperci. Bizon zdobył nagrodę w konkursie “Lider Bezpieczeństwa Państwa 2022” podczas XXX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

źródło zdjęć: Politechnika Poznańska (put.poznan.pl)

Czytaj też: Polscy projektanci | Technologia | Motoryzacja | Poznań | whiteMAD na Instagramie