Polacy zaprojektowali ambasadę Republiki Czeskiej. Projekt zajął drugie miejsce

Projekt przygotowany przez Annę Mierzyńską i Andrzeja Chuchra zdobył drugie miejsce w międzynarodowym konkursie architektonicznym na projekt budynku ambasady Republiki Czeskiej w Addis Abebie.

Duet architektów studiuje na Wydziale Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Ich projekt oceniało międzynarodowe Jury, które doceniło projekt Polaków za wykorzystaną symbolikę. Inspiracją do powstania projektu stał się symbol Republiki Czeskiej – liść lipy. Obrys liścia został przetworzony w formy ceramicznych kształtek. Całość budynku zaprojektowano w kolorystyce inspirowanej laterytem – lokalną skałą osadową, która jest charakterystyczna dla rejonów o wilgotnym i gorącym klimacie.

Konkurs zorganizowany był przez Uniwersytet Technologiczny w Pradze, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej i Inspireli Awards. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie wizji budynku Ambasady Republiki Czeskiej w Addis Abebie. Konkurs przeprowadzono w dwóch etapach. Na pierwszy wpłynęło 281 prac z całego świata. Do drugiego etapu zakwalifikowano 25 wybranych projektów. I miejsce zajęli studenci ze Słowacji.


Projekt powstał w Katedrze Architektury Współczesnej, Teorii i Metodologii Projektowania pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Krzysztofa Bizio, prof. ZUT. Obecnie kontynuowany jest jako praca dyplomowa.

źródło: ZUT

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły