zielony dach

Połączyli park z nową biblioteką. Zielony dach to dopiero początek!

Ma zielony dach i płynnie przenika w miejski park. Nietypowa biblioteka znajduje się w mieście Brampton w Kanadzie. Jej projekt przygotował zespół architektów z pracowni RDH.

Rzadko można spotkać tak efektownie zaprojektowaną przestrzeń publiczną. W mieście Brampton w Kanadzie otwarto bibliotekę, którą zaprojektowano jako miejsce do spędzania wolnego czasu. Budynek ma zielony dach, po którym można spacerować oraz płynnie przenika w znajdujący się w pobliżu park. Architekci umieścili budynek tuż przy ulicy, aby zachować naturalną topografię i miastotwórczy charakter modernistycznego gmachu. Taki zabieg sprawił, że tył budynku zyskał większą przestrzeń, która stała się otwartym dla gości parkiem.

Kompleks składa się z wielu tarasowych ogrodów oraz placu zabaw dla dzieci, który ozdobiony został dużymi literami. Te ostatnie mają pięć metrów wysokości i stały się elementem interaktywnym, który może być odkrywany przez dzieciaki.

zielony dach


Architekci zdecydowali się na nowoczesną formę. Budynek jest płaski, wtapia się w krajobraz i zachęca do spacerowania zarówno po jego wnętrzu jak i… po jego powierzchni. Cały obiekt został mocno przeszklony, dzięki czemu do wnętrza wpada maksymalnie dużo naturalnego światła. Budynek zdobią też zewnętrzne filary, które poprowadzono od podłogi aż po dach biblioteki. Pionowe podziały mają tutaj przywodzić na myśl przewracane kartki książki.

Prócz typowych dla bibliotek funkcji spora część obiektu przeznaczona została na przestrzenie wspólne, w których można organizować wystawy, spotkania autorskie i pokazy filmowe. Dzięki temu biblioteka stanie się swego rodzaju domem kultury dla lokalnej społeczności.

Czytaj też: Biblioteka | Zieleń | Park  | Ciekawostki

fot. Nic Lehoux, źródło: RDH Architects