Pole Mokotowskie zostanie zmodernizowane. Szykują się spore zmiany! [WIZUALIZAJCE]

Pole Mokotowskie to jeden z największych parków na terenie Warszawy. Od wielu lat czekał na modernizacje i doinwestowanie w obiekty użyteczności publicznej. Wreszcie znamy zwycięski projekt!

Jego autorami jest pracownia WXCA, która za pierwsze miejsce zgarnęła 70.000 złotych w ramach nagrody. Ich projekt zakłada zmodernizowanie głównej alei parku ciągnącej sie od ronda a Jazdy Polskiej przez kładkę przy Bibliotece Narodowej do skrzyżowania Żwirki i Wigury z Banacha. Przy rondzie Jazdy Polskiej powstanie również Pawilon Powietrza,  jeden z czterech pawilonów dedykowanych czterem żywiołom natury. Każdy z nich będzie odwoływał się do sił natury i konkretnego żywiołu. W ten sposób powstanie między innymi Pawilon Wody otoczony fontannami i wodospadami, czy Pawilon Powietrza, do którego przymocowane będą wielkie balony. 


Przy wspomnianej wcześniej głównej Alei powstaną kwietniki, nowe ławki, strefy ciszy. Dodatkowo staną przy niej stoły do gier, a także pola do gry w bulle. Większe zmiany czekają  okolice stadionu Syrenki. Tereny te obecnie są oddzielone od parku Trasą Łazienkowską, jednak to się zmieni. Projekt zakłada wybudowanie kładki pieszej, która scali Pole Mokotowskie ze stadionem i Wydziałem Inżynierii Chemicznej i Procesowej przy ulicy Waryńskiego.

Warto zwrócić również uwagę na istniejącą obecnie kładką spinającą dwie części parku. Według założeń architektów, kładka na chwilę obecną będzie pełnić swoje obecne funkcje, jednak już niedługo może zostać przemianowana na zielony taras widokowy oferujący widok na panoramę miasta i wieżowce mieszczące się w centrum.

Sporym zmianom ulegnie największy zbiornik wodny w parku. Architekci chcą przekształcić zbiornik wodny z betonowej niecki w bardziej naturalny staw. To w jego południowym narożniku zaplanowano wcześniej opisany Pawilon Wodny. Ma to być dwupoziomowy budynek, który w sezonie letnim  ma mieć elewacje w formie kurtyn wodnych.

Projekt stworzył zespół w składzie: Paweł Grodzicki, Szczepan Wroński, Lukasz Szczepanowicz, Krzysztof Moskała, Paweł Wolanin, Magdalena Julianna Nowak, Maja Skibińska, Aleksandra Wiktorko, Anna Wilczyńska, Krzysztof Herman, Grzegorz Gądek, Marcin Gąsiorowski. Wizualizacje przygotował Sebastian Kochel.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły