białoruska opozycja

Pomnik białoruskiej opozycji powstanie w parku na Woli

Dziś w siedzibie Wolskiego Centrum Kultury pokazany został model rzeźby poświęconej odwadze i determinacji opozycji na Białorusi. Docelowo pomnik białoruskiej opozycji stanie w Parku Szymańskiego na Woli.

Dziś o godz. 11.00 w Wolskim Centrum Kultury przy ul. Działdowskiej 6 zaprezentowany został model rzeźby poświęconej opozycji na Białorusi. Autorami “Alei Wschodzącego Słońca” są Paweł Althamer, Grzegorz Jarzyna i Anna Axer-Fijałkowska. Na spotkaniu obecna była Swiatłana Hieorhijeuna Cichanouska, białoruska działaczka polityczna, kandydatka na prezydenta Białorusi w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Dzieło sztuki zostanie ustawione w Parku im. Edwarda Szymańskiego na Woli w drugiej połowie 2022 r.


– Inspiracją dla artystów tworzących rzeźbę były historie więzionych oponentów Łukaszenki – Andrzeja Poczobuta, Andżeliki Borys działaczki mniejszości w Białorusi, Marii Kalesnikovej flecistki i opozycjonistki skazanej na 11 lat ciężkiego więzienia oraz Natalii Hershe i Alany Gebremariam – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. Ideą pomnika jest promocja wartości uniwersalnych. – Historie te, wybrane intuicyjnie spośród wielu wskazań symbolicznie odnoszą się do wszystkich walczących o demokrację i cierpiących z tego powodu Białorusinek i Białorusinów – tłumaczy Krzysztof Mikołajewski, dyrektor Wolskiego Centrum Kultury, które wraz TR Warszawa, Białoruskim Domem oraz artystami realizuje projekt. Kuratorem wydarzenia jest Michał Mioduszewski.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski. Projekt wspiera burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski, a inicjatorami Alei Wschodzącego Słońca są redaktor Bartosz T. Wieliński i Wolskie Centrum Kultury.

Zobacz również: Rzeźba | Warszawa | Ciekawostki