Pomnik Geodezji Europejskiej w Warszawie to nie tylko nietypowy pomnik, ale także unikatowa lokalizacja. Na pl. Teatralnym uroczyście odsłonięto pomnik Geodezji Europejskiej. Odnowiona kolumna upamiętnia jeden z największych projektów geodezyjnych na świecie – pomiar długości łuku geodezyjnego równoleżnika 52° N, który przebiega przez całą Europę i właśnie w tym miejscu przez Warszawę.
„Z dużą przyjemnością uczestniczę w odsłonięciu pomnika Geodezji Europejskiej. Szacunek budzi już sama materialna jego część. Kolumna, która stoi tu od 150 lat była niemym świadkiem burzliwych, tragicznych i chwalebnych chwil Warszawy. Ta kolumna to też rodzaj „listu w butelce” pozostawiony nam przez geodetów „złotej ery” geodezji europejskiej. Ściśle sparametryzowane narzędzie naukowe. Symbol ówczesnego racjonalizmu, naukowego, badawczego podejścia do rzeczywistości, którego tak brakuje niektórym w czasach współczesnych” – powiedziała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Równoleżnik 52° N łączy irlandzką wyspę Valentia z rosyjskim miastem Orsk na Uralu.
„Dziś Rosja przez barbarzyński napad na Ukrainę odsunęła się od Europy, od europejskich wartości, jednak ten pomnik przypomina, że geodezja zmienia perspektywę myślenia: wszyscy jesteśmy mieszkańcami Ziemi” – dodała Renata Kaznowska.
W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele Rady m.st. Warszawy oraz środowiska geodezyjnego: Ewa Janczar – przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego, Rudolf Staiger – prezes Międzynarodowej Federacji Geodetów, Alicja Kulka – Główny Geodeta Kraju, Janusz Walo – prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz Mariusz Meus ze Stowarzyszenia Honorowy Południk Krakowski, pomysłodawca utworzenia pomnika.
„Czuję niezwykłą radość, że tę skromną kolumnę udało się podnieść do rangi pomnika. To nie tylko symbol największych pomiarów geodezyjnych, ale to także symbol geodezji, jej roli w społeczeństwie i gospodarce” – powiedziała Ewa Janczar przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy oraz jedna z inicjatorów powstania pomnika.
Pomnik to marmurowa kolumna otoczona żelazną balustradą. To stylizowany punkt pomiarów geodezyjnych oraz magnetycznych z roku 1872 zbudowany na potrzeby międzynarodowej kampanii geodezyjnych pomiarów kształtu i rozmiarów Ziemi w obrębie kontynentu europejskiego z lat 1861-1890. Pomnik upamiętnia jeden z największych projektów geodezyjnych na świecie związanych z pomiarem długości łuku geodezyjnego równoleżnika 52° N.
Propozycję przeprowadzenia renowacji pomnika i opisania jego przeznaczenia oraz historii – bo dotąd błędnie nazywano go „południkiem warszawskim” – przedstawił, Mariusz Meus z geodezyjnej akcji edukacyjnej Honorowy Południk Krakowski. Jak twierdzi inicjator „SGP i organizatorzy konferencji FIG podeszli z entuzjazmem do tego pomysłu i wsparli jego realizację, co wszystkich nas powinno cieszyć, bo ta kolumna jest pamiątką po złotej erze rozwoju geodezji europejskiej, gdy realizowano pierwsze, prawdziwie międzynarodowe kampanie pomiarów geodezyjnych Ziemi. Warto dbać o historię.”
Dzięki staraniom Ewy Janczar, radnej miasta stołecznego Warszawy i członkini SGP, Rada Miasta Warszawy dokładnie w miejscu obecnej kolumny punktu pomiarowego przemianowała go na Pomnik Geodezji Europejskiej i oznaczyła go stosowną tablicą zawierającą krótką informację i współrzędne geodezyjne.
źródło: um.warszawa.pl / gov.pl / zdjęcia: Rafał Motyl (um.warszawa.pl) / gov.pl
Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Historia | Renowacja | Zabytek | whiteMAD na Instagramie