fot. Mir09info, wikimedia.org, licencja: CC 4.0

Pomnik Matki Ojczyzny w Kijowie będzie mieć nowy herb

Informację o zmianie potwierdziło ukraińskie Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej. Pomnik Matki Ojczyzny w Kijowie dziś na tarczy ma symbol sowiecki, po zmianie pojawi się tam ukraiński trójząb.

Pomnik Matki Ojczyzny zbudowany został w 1981 roku po trwającej dwa lata budowie. Statua ma 62 metry wysokości, a wraz z postumentem 102 m. Pomnik przedstawia kobietę, która w jednej dłoni trzyma miecz o długości 16 metrów, a w lewej ręce trzyma tarczę z godłem Związku Radzieckiego. Projektantami monumentu byli Jewgienij Wuczeticz i Wasyl Borodaj.

Posąg jest częścią Muzeum historii Ukrainy w II wojnie światowej. W środku zbudowano salę pamięci, gdzie na marmurowych płytach umieszczono nazwiska 11 tysięcy żołnierzy i 200 robotników, którzy otrzymali tytuły Bohatera Związku Radzieckiego i Bohatera Pracy Socjalistycznej.

Decyzja o zmianie symbolu na tarczy zapadła po militarnej agresji Rosji na Ukrainę. O szczegółach poinformowano 13 lipca 2023 roku. Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy opublikowało wideo przedstawiające koncepcję zmian.

Koncepcja – herb obecnie i herb po zmianach:

źródło: DIAM

Na wzgórzach peczerskich stoi matka o dumnej i spokojnej twarzy. Patrzy na Wschód w stronę wroga. Ma prosto uniesiony miecz, ale nie wykonuje zamachu. Pokazuje, że jest silna, a tarcza symbolizuje gotowość do obrony Ukrainy i wkrótce pozbędzie się sowieckiego piętna – można usłyszeć w nagraniu lektora, które opublikowano na profilu Agencji urbanistycznej DIAM na Twitterze.

Pomnik był już przebudowywany wcześniej. W latach 90. został skrócony o sześć metrów (czubek miecza sięgał 108 m), ponieważ jego najwyższy punkt był wyższy niż krzyż na Ławrze Peczerskiej.

Czytaj też: Ukraina  | Historia | Ciekawostki | Wydarzenia  |  whiteMAD na Instagramie