CIEKAWOSTKI

Pomnik Syreny w Warszawie. Nadwiślański monument upamiętnia legendę o powstaniu miasta

Autorem pierwszego rzeźbiarskiego wizerunku Syreny – symbolu Warszawy był Konstanty Hegel. Stworzył go jako zwieńczenie prac przy wodociągu Henryka Marconiego doprowadzającego wodę m.in. na Stare Miasto. 85 lat później przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie, tuż nad brzegiem Wisły stanął monument autorstwa Ludwiki Nitschowej. Pomnik Syreny powstał z inicjatywy prezydenta miasta Stefana Starzyńskiego i miał upamiętniać legendę o powstaniu Warszawy oraz przyczynić się do podniesienia estetyki bulwarów wiślanych.

Pierwotna koncepcja zakładała ustawienie 20-metrowego monumentu wykonanego z zielonego szkła, na filarze pośrodku Wisły. Okazała się jednak zbyt kosztowna i trudna technicznie w realizacji. Ostatecznie zdecydowano się na wykonanie tradycyjnego monumentu nad brzegiem rzeki.

Pomnik obecnie. Fot. Hrs Poland, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Praca nad rzeźbą trwała kilka miesięcy, prawdopodobnie od przełomu 1936 i 1937 r. Jako modelka do opracowania głowy i korpusu Syreny Nitschowej pozowała studentka etnografii Uniwersytetu Warszawskiego Krystyna Krahelska. Rzeźbiarce zaimponowała jej postawna budowa ciała oraz słowiański, wręcz typowo polski typ urody. Krahelska pozowała jej w pozycji klęczącej, trzymając w prawej ręce miecz. Studentka zginęła bohaterską śmiercią podczas powstania warszawskiego w 1944 r. Wysoka na 2,75 m rzeźba została odlana z brązu w 1938 r. w warszawskim zakładzie Braci Łopieńskich przy ul. Hożej 55. Z powodu wielkości rzeźby odlewano ją w częściach, które po wygładzeniu i wycyzelowaniu zmontowano przy pomocy śrub, a na końcu wykonano patynowanie.

Rok 1938, budowa pomnika. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/

Rzeźba przedstawia postać legendarnej Syreny. Jej włosy są zebrane w kok na karku. Wzrok ma skierowany na północ, a jej mocny kobiecy korpus osłania trzymana w lewej ręce okrągła, lekko wypukła tarcza. Na tarczy znajduje się wizerunek orła w koronie, wokół którego biegnie napis „Warszawa”. W drugiej ręce trzyma wysoko uniesiony miecz. Tłem dla rzeźby jest rzeka i drzewa na praskim brzegu. Całość stanęła na blokach z piaskowca. Monument ustawiono przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie u wylotu ul. Tamka, równolegle do nurtu Wisły na początku kwietnia 1939 r. Miejsce wybrał Stefan Starzyński z doradcami oraz Ludwika Nitschowa. Ta lokalizacja miała podkreślać związek Syreny z rzeką utrwalony w legendzie o symbolu stolicy. Miasto pokryło koszty budowy.

Pomnik Syreny po powojennej renowacji. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/

Do wybuchu II wojny światowej nie udało się zrealizować wszystkich elementów otoczenia pomnika, m.in. rzeźb mew zrywających się do lotu, które miały być umieszczone przy krawędzi basenu. Ich modele i odlewy zostały zniszczone w czasie wojny. Planowano również budowę tarasu widokowego na dolnym bulwarze, aby Syrena mogła być oglądana także od strony rzeki. Obydwa warszawskie pomniki Syreny przetrwały II wojnę światową, choć nie bez uszkodzeń. Ten znad Wisły naprawiono w 1949 r. przez pracownię Braci Łopieńskich, bez zdejmowania rzeźby z cokołu. Załatano wówczas 35 przestrzelin. W 1966 roku monument był remontowany, przy tej okazji uruchomiono także fontannę z basenem.

Pomnik w 1961 roku. Źródło: http://collections.lib.uwm.edu/

W 2000 roku w sąsiedztwie Syreny wybudowano most Świętokrzyski, który na dobre wpisał się w tło zabytkowego monumentu. Generalny remont pomnika przeprowadzono w 2005 roku. Prace przywróciły mu dawny wygląd, a przebudowa i uporządkowanie jego otoczenia znacząco podniosły atrakcyjność miejsca i sprawiły, że stał się jednym z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc nad Wisłą.

8 marca 2024 roku aktywistki z grupy Ostatnie Pokolenie oblały pomnik farbą, chcąc w ten sposób zwrócić uwagę na zmiany klimatu. Wstępne czyszczenie pomogło Syrenie odzyskać dawne barwy, lecz cokół wykonany z delikatnego piaskowca wciąż nie odzyskał pierwotnego wyglądu. Służby konserwatorskie i eksperci ocenią, jakie prace należy wykonać, aby przywrócić go do stanu sprzed aktu wandalizmu. Sprawa zniszczenia symbolu stolicy trafiła do prokuratury. Postępowanie toczy się w kierunku uszkodzenia zabytku.

Źródło: warszawa.fandom.com, um.warszawa.pl

Czytaj też: Zabytek | Historia | Rzeźba | Warszawa | Ciekawostki

Prace przy wykonywaniu formy negatywowej torsu rzeźby Syreny w pracowni Braci Łopieńskich, 1938 r. (Fotografia ze zbiorów T. Łopieńskiego) - Kronika Warszawy no 3/37, 1981, p. 64
Rok 1938, budowa pomnika. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/
Monument w perspektywie ulicy Tamka po wojnie. Fot. Warszawa 1945-1966, Warszawskie Wydawnictwo Prasowe RSW "Prasa" i Redakcja Tygodnika "Stolica", Warszawa 1967, p. 38
Pomnik Syreny po powojennej renowacji. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/
Pomnik w 1961 roku. Źródło: http://collections.lib.uwm.edu/
Syrena w latach 60. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/
Syrena w latach 70. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/
"Pomnik warszawskiej Syreny na Powiślu, u wylotu ul. Tamka. Po drugiej stronie Wisły sylwety domów mieszkalnych osiedla "Panieńska" i tuż obok nich zabytkowy budyneczek komory wodnej z portykiem i tympanonem ozdobnym rzeźbami (wzniesiony w 1808 r. u wjazdu na most łączący Warszawę z Pragą w latach Księstwa Warszawskiego)." - zdjęcie pochodzi z tygodnika Stolica nr 25 (1072) 23.06.1968more
"Bez pomnika Syreny na Powiślu trudno wyobrazić sobie pejzaż tej części miasta..." - zdjęcie (skan) pochodzi z tygodnika Stolica nr 28 (1594) 09.07.1978
Widok na pomnik od strony Wisły, rok 2009. Autor: Krzysztof Belczyński/fotopolska.eu, Licencja: CC-BY-SA 2.0
Pomnik obecnie. Fot. Hrs Poland, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Pomnik obecnie. Fot. kreon1974, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Pomnik obecnie. Fot. kreon1974, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Pomnik i jego otoczenie w 2020 r. Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons
Podpis autorki. Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons
Pomnik obecnie. Fot. Bodhisattwa, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Pomnik i jego otoczenie dziś. Źródło: vorwerk - zbiory prywatne/fotopolska.eu, Licencja: CC-BY-SA 3.0

Recent Posts

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej