kara dla parafii

Ponad pół miliona złotych – oto kara dla parafii za zniszczenie drzew na cmentarzu

579 600 zł. Oto kara dla parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stanowicach, nałożona przez burmistrza Strzegomia za zniszczenie ponad 50 drzew na miejscowym cmentarzu. O los lip upomniała się Fundacja FOTA4Climate.

Sposób postępowania z drzewami w Polsce od lat staje się tematem kontrowersji. Nadmiernie przycinanie gałęzi oraz korony prowadzi do znacznego osłabienia lub nawet obumarcia drzewa. Jak mówi ustawa o ochronie przyrody, usuwać można gałęzie obumarłe lub nadłamane. Można też prowadzić prace mające na celu utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa lub przywrócenie statyki drzewa. Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony stanowi uszkodzenie drzewa, a w wymiarze przekraczającym 50% korony stanowi jego zniszczenie.

Fot. Radio Sudety 24

kara dla parafii


Mimo tak jasno sformułowanych przepisów, stale dochodzi do radykalnego ogławiania drzew. Niechlubnym przykładem jest sytuacja, do której doszło wiosną na cmentarzu parafialnym w Stanowicach (gmina Strzegom). Rosnące tam lipy zostały całkowicie pozbawione gałęzi, co bez wątpienia można zakwalifikować jako zniszczenie roślin. Widok jest przerażający, zwłaszcza kiedy spojrzy się na archiwalne zdjęcia cmentarza. W sprawie interweniować postanowili przedstawiciele fundacji FOTA4Climate, która zajmuje się ochroną przyrody. Złożyli wniosek o nałożenie kary administracyjnej za ogłowienie drzew. Kilka miesięcy później przyszła decyzja burmistrza Strzegomia, która nakłada na parafię rzymskokatolicką pod Wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stanowicach karę administracyjną w wysokości 579 600 zł. 173 tysiące złotych mają być zapłacone natychmiast, natomiast pozostała część kwoty została odroczona na okres 5 lat, ze względu na możliwość zachowania żywotności przez drzewa. Jak podkreśla fundacja, takimi działaniami chce dać czytelny sygnał sprawcom zniszczeń, że bez względu na stan prawny, nie będą one tolerowane i akceptowane. Parafia nie komentuje całej sprawy.

Źródło: swidnica24.pl

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie  | Rośliny

Temat: Ponad pół miliona złotych – oto kara dla parafii za zniszczenie drzew na cmentarzu

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły