Categories: WYDARZENIA

Posadzą Wielki Zielony Mur w Afryce. To 8 tysięcy kilometrów zieleni

O planie “budowy” zielonego muru mówi się już od kilkunastu lat. Teraz pomysł, aby w Afryce zbudować Wielki Zielony Mur może zostać zrealizowany. Na realizację inicjatywy zebrano już ponad 8 miliardów dolarów.

Wieli Zielony Mur w Afryce to pas zieleni, który połączy wschodnie i zachodnie wybrzeże Afryki. Pomysł na budowę takiego pasa zieleni pojawił się już w 2005 roku. Celem zielonego muru będzie zastopowanie procesu pustynnienia centralnej Afryki. Cały projekt jest promowany przez Unię Afrykańską – międzynarodową organizację zrzeszającą państwa Afryki.

Podczas niedawnego szczytu One Planet, dyrektor Afrykańskiego Banku Rozwoju zadeklarował, że przeznaczy 6,5 mld dolarów na realizację projektu. Dodatkowe środki pochodzić będą z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz budżetu Francji.

W czasie, kiedy odbudowujemy się po szkodach dokonanych przez koronawirusa i tym, jak pandemia wpłynęła na nasz świat, musimy zmienić model wzrostu, który stosujemy. Musimy dać priorytet wzrostowi, który chroni środowisko oraz różnorodność biologiczną i przestać skupiać się na wzroście, który naraża nasze wspólne dobro – czytamy wypowiedź Akinwumi A. Adesina, prezydenta Afrykańskiego Banku Rozwoju, którą przytoczył serwis Smoglab.pl.

Problemem pustynnienia dotknięty jest zwłaszcza region Sahel. To region geograficzny obejmujący obszar wzdłuż południowych obrzeży Sahary. Obszar rozciąga się od Senegalu po Sudan. Wielki Zielony Mur miałby połączyć terytoria państw leżących w Sahel. Pas zieleni ma docelowo stanowić północną granicę strefy zadrzewionej i użytkowanej rolniczo oraz zwiększyć produkcję rolniczą i odwrócić trend ubożenia ludności tego rejonu.

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Zieleń | Rośliny | Podróże

Pomarańczowym kolorem oznaczono region Sahel, źródło: wikimedia.org, licencja CC 3.0

źródło: smoglab.pl

Recent Posts

Nowoczesny dom pod Łodzią. Bryła przypomina pustynną wydmę

Dune House to nowy projekt autorstwa pracowni REFORM ARCHITEKT Marcina Tomaszewskiego. Projektując budynek architekt chciał…

16 maja 2024

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. XX w. Architekci postawili tutaj na jasne kolory i subtelne detale

Studio COSMO zaprojektowało na nowo mieszkanie kamienicy z lat 30. XX wieku, położone w jednej…

16 maja 2024

Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju czeka na ratunek

To jedno z nielicznych tego typu obiektów w Polsce. Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju jest cennym…

16 maja 2024

Ratusz staromiejski w Malborku – gotycki zabytek pośrodku blokowiska

Ratusz staromiejski w Malborku to jeden z garstki zabytków, które zachowały się na tutejszym Starym Mieście…

16 maja 2024

Poznań opublikował nowe logo. Inspiracją był herb miasta

Miasto Poznań opublikowało dziś swoje nowe logo. Wraz z nim powstało także nowe hasło i…

15 maja 2024

Przedszkole nie musi być kolorowe. Tak projektują nasi sąsiedzi

Przedszkola w polskim krajobrazie najczęściej kojarzą się z kolorową, często pstrokatą elewacją i wizerunkami lubianych…

15 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej