LICENCJA : Jorge Láscar z Melbourne w Australii, CC BY 2.0

Pożar w Kopenhadze. Runęła iglica 400-letniej Giełdy Papierów Wartościowych!

Pożar w Kopenhadze wybuchł w trakcie remontu Starej Giełdy Papierów Wartościowych, która jest jedną z wizytówek miasta. Majestatyczny budynek sąsiadujący między innymi z gmachem parlamentu niedawno obchodził 400. rocznicę wybudowania. Z najnowszych informacji wynika, że charakterystyczna iglica wieńcząca budynek runęła na dach niszcząc go niemal doszczętnie. “To nasza Notre Dame” – powiedział minister obrony narodowej Danii. To porównanie jest przerażająco trafne i to nie tylko ze względu na rangę obiektu. Niemal dokładnie 5 lat temu (15 kwietnia 2019 roku) byliśmy świadkami pożaru francuskiej katedry. 

Pożar Starej Giełdy Papierów Wartościowych w Kopenhadze

Pożar gmachu wybuchł najprawdopodobniej w wyniku błędu człowieka. Budynek od dłuższego czasu przechodzi remont i podobnie jak w przypadku Notre Dame, bardzo prawdopodobne, że to właśnie błąd pracowników budowlanych przyczynił się do pożaru. Na miejscu są już służby i trwa akcja gaśnicza. Nie ma informacji o poszkodowanych. Agencja Reutera informuje, że w lokalnych mediach pokazywano, jak z gmachu wynoszone były wartościowe obrazy, by uchronić je przed spaleniem.

“400 lat duńskiego dziedzictwa kulturowego w płomieniach” – napisał duński minister kultury w mediach społecznościowych.

Gmach Starej Giełdy Papierów Wartościowych znajduje się w pobliżu siedziby duńskiego parlamentu na wyspie Slotsholmen w Kopenhadze. Został wybudowany w stylu holenderskiego renesansu. Dawniej był siedziba duńskiej giełdy. Obecnie służy jako siedziba Duńskiej Izby Handlowej.
Budynek powstał na zlecenie króla Christiana IV w latach 1619-1640.

Najnowsze informacje mówią, że runęła spiralna iglica budynku, która mierzyła 54 metry wysokości. Miała kształt splecionych ogonów czterech smoków. Przewracając się iglica wpadła częściowo przez dach do wnętrza budynku. Jej górna partia spadła na ulicę pociągając za sobią fragment elewacji.

Czytaj też: Kopenhaga | Dania | Historia | Zabytek | Wydarzenia  | Sztuka |

Wideo z zawalenia się iglicy:

LICENCJA : Jorge Láscar z Melbourne w Australii, CC BY 2.0