pomnik Bohdana Smolenia

Poznań: odsłonięto pomnik Bohdana Smolenia [ZDJĘCIA]

Pomnik Bohdana Smolenia znajduje się na skwerze u zbiegu ulic Strzałowej i Rybaki. Jego projekt wykonał Piotr Socha.

Pomnik Bohdana Smolenia odsłonięto w piątek 11 czerwca. Było to dość efektowne widowisko – pomnik przykryty był warstwą materiału, który został podpalony i szybko zniknął odsłaniając dzieło. Wydarzenie poprzedzone zostało spotkaniem “Poznań Comedy Show”.

Nowy pomnik przedstawia Bohdana Smolenia siedzącego na krześle przy stole. W jednej dłoni artysta trzyma papierosa, drugą ręką wskazuje gestem milczenie, co jest nawiązaniem do słynnego skeczu pt. “Aaa tam cicho być!”. Po drugiej stronie stołu pozostawiono puste krzesło, na którym każdy może przysiąść i odpocząć w towarzystwie aktora.

Pierwotnie rzeźba miała stanąć na skwerze już w grudniu, uroczystość jednak przesunięto ze względu na pandemię. Pomysłodawcą powstania pomnika jest Krzysztof Deszczyński, wieloletni współpracownik i przyjaciel Bohdana Smolenia, a także organizator zbiórki pieniędzy na budowę pomnika.

pomnik Bohdana Smolenia


Bohdan Smoleń wspólnie z Zenonem Laskowikiem tworzył kabaret “Tey”, który w latach 70. i 80. gromadził na swoich występach tłumy fanów. Zajmował się też działalnością społeczną – założył fundację “Stworzenia Pana Smolenia”, zajmującą się hipoterapią dla dzieci. W 2009 roku odebrał Srebrny Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Zmarł w grudniu 2016 roku.

Czytaj też: Poznań | Wydarzenia  | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

fot. Tomasz Dworek