Poznań: ośrodek jeździecki Hipodrom Wola odzyska blask

Hipodrom Wola w Poznaniu będzie najnowocześniejszym ośrodkiem jeździeckim w naszej części Europy. Rada Miasta w Poznaniu podjęła uchwałę o włączeniu Spółki Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego do struktury Grupy MTP. Ta ostatnia organizuje największy w Europie Środkowo-Wschodniej cykl halowych zawodów jeździeckich CAVALIADA TOUR.

Położony w Poznaniu Hipodrom Wola to teren o wielkości 46 hektarów. Kompleks powstał ponad sto lat temu i wykorzystywany jest do działalności jeździeckiej. Organizowane są tutaj zawody konne i działa szkółka z pensjonatem dla koni. Niestety brak kompleksowych remontów sprawił, że obiekt wymaga gruntownej modernizacji.

To teren z ogromnym potencjałem. Stworzyliśmy plany, które zakładają, że w ciągu najbliższych 5 lat powstanie tu nowoczesny ośrodek jeździecki. W ciągu najbliższych 5 lat Grupa MTP planuje zbudować tu ośrodek jeździecki na światowym poziomie, gdzie będą się odbywać wyścigi konne, zawody w skokach przez przeszkody, powożeniu, ujeżdżeniu i woltyżerce. Inwestycje będą prowadzone etapami, co pozwoli na jednoczesny rozwój kalendarza zawodów. Pierwsze zawody planowane są już jesienią tego roku – podkreśla Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.

Zmodernizowane zostaną place zewnętrzne, na których będą się odbywać zawody o międzynarodowej randze, a także istniejące hale i rozprężalnie. Powstanie tu także hotel dla zawodników i pensjonat dla koni. W planach mamy również klinikę dla zwierząt prowadzoną przez Uniwersytet Rolniczy w Poznaniu. Będzie to jednocześnie inkubator przemysłu związanego z końmi i jeździectwem, gdzie będą mogły się rozwijać dedykowane startupy.

Hipodrom Wola dzięki przebudowie ma stać się miejscem rekreacji i spędzania wolnego czasu przez mieszkańców Poznania, uprawiania sportu i wydarzeń rodzinnych.


Będzie to również przestrzeń organizacji plenerowych wydarzeń targowych np. Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, wystaw rolniczych i ogrodniczych. To pozwoli czerpać korzyści finansowe, które pozwolą utrzymać ten teren o wyjątkowej przeszłości i funkcji.

W sumie kompleks składa się z trzech trybun: głównej, sędziowskiej i dodatkowej, restauracji, kasy totalizatora, wieży ciśnień, stajni i domu mieszkalnego. Hipodrom Wola przebudowano w latach 70. XX wieku.

źródło: UM Poznań

Czytaj też: Poznań | Zwierzęta | Renowacja | SportwhiteMAD na Instagramie

Obiekt na zdjęciu wykonanym w 2010 r.: