zieleń w poznaniu

Poznań: przenoszą zieleń, by wyremontować rynek. Krzewy trafią do parków

Trwają przygotowania do przebudowy Rynku Łazarskiego w Poznaniu. Około 1500 krzewów i 12 drzew, które znajdują się na terenie sąsiadującego z rynkiem skweru Kazimierza Nowaka jest przenoszonych – zieleń trafi do parku Kasprowicza oraz do przedszkolnych ogródków.

Na terenie skweru znajduje się wiele gatunków krzewów – to berberysy, róże, derenie, tawuły, jałowce, sosny górskie i ogniki. Większość zostanie przesadzonych do parku Kasprowicza. Będą zdobić skwery, w sąsiedztwie modernistycznej hali Arena. Około 500 krzewów trafi do poznańskich przedszkoli (nr 14, 113, 43, 160 i 22). To wynik uzgodnień Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP realizującego projekt Connecting Nature, w ramach którego zieleń w Poznaniu ma być bliżej przedszkolaków.

Proces przesadzania krzewów już trwa. Do końca lutego przeniesione zostaną także zdrowe drzewa. To 12 klonów i śliw, które wyciągnięte zostaną z gruntu z użyciem specjalistycznego sprzętu. Drzewa trafią do Parku Kasprowicza.

Przetarg na przebudowę rynku został rozstrzygnięty w grudniu 2019 roku. Intensywne roboty budowlane rozpoczną się wiosną tego roku, a zakończą jesienią 2021 r. Inwestycja będzie kosztować ponad 42 mln zł. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada firma Skanska S.A.  O przebudowie Rynku Łazarskiego pisaliśmy w tym artykule (wizualizacje).

Do tej pory Rynek Łazarski pełnił głównie funkcję handlową. Po przebudowie stanie się przestrzenią wielofunkcyjną, która ma wychodzić naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców. W miejscu obecnego rynku powstanie nowoczesne zadaszone targowisko na planie koła z dogodnym dojazdem i miejscem dla dostaw. Poprawiona zostanie też jakość infrastruktury technicznej. Nowe chodniki będą szersze, a przestrzeń umożliwi organizację wydarzeń plenerowych. Pojawi się także zielony skwer i teren na kawiarniane ogródki, fontanna oraz miejsce zabaw dla dzieci.

zieleń w poznaniu
Przenoszona zieleń trafi do Parku Kasprowicza w Poznaniu

Skwer im. Kazimierza Nowaka, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Łazarskiego, zyska nowe oblicze – jego północna część stanie się deptakiem (z możliwością dojazdu dla mieszkańców), a wyjątkowy kameralny charakter nada temu miejscu oświetlenie, montowane na stalowych linkach rozciągniętych pomiędzy budynkami. Cały teren wokół rynku stanie się strefą zamieszkania z wyniesionymi skrzyżowaniami. Projektowana zieleń będzie mieć naturalny charakter. Nasadzonych zostanie ponad 50 nowych drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Czytaj więcej: Poznań | Ekologia | Zieleń | Ciekawostki

źródło: UM Poznań