Poznań: usunięto 20 tys. m kw. betonowej powierzchni. Zamiast niej jest zieleń

To drobne interwencje, ale zebrane razem dają pokaźny wynik. Likwidacja betonowej powierzchni nastąpiła w różnych zakątkach Poznania. W odsłoniętych miejscach posadzono nową zieleń. W ten sposób miasto chce walczyć ze skutkami upału, suszy i ryzykiem zalania ulic przez deszcz.

W ciągu ostatnich kilku lat poznańscy drogowcy usunęli 20 tys. betonowej powierzchni, której miejsce zajęły nasadzenia 500 drzew, 20 tysięcy krzewów, bylin i roślin ozdobnych. Takie zmiany nastąpiły między innymi na Starym Mieście, Jeżycach, Łazarzu i Wildzie.

Usuwanie betonu jest najbardziej widoczne w silnie zurbanizowanych częściach miasta. Drogowcy wykonali takie prace na szerokich chodnikach czy polach martwych na jezdniach. Jeszcze w tym roku planowane jest wykonanie takich prac na: Starym Mieście – ul. Garbary przy szpitalu onkologicznym; Śródce – ul. Filipińska; Jeżycach – ul. Prusa oraz Łazarzu – ul. Jarochowskiego.

Wcześniej zieleń zamiast betonu pojawiła się przy ulicach: Stablewskiego, Grobla, Wyspiańskiego i Krzyżowej.

Odbruki na chodnikach prowadzone są zazwyczaj wraz z remontem nawierzchni danego chodnika. Tworzenie ich na martwych polach – czyli na częściach jezdni, które oznaczone są charakterystycznymi pasami i wyłączone z ruchu – wiąże się z koniecznością przygotowania dokumentacji projektowej związanej z przebudową danego fragmentu ulicy, zmianą geometrii i często również organizacji ruchu – czytamy w informacji na stronie UM Poznań.


Konkretne przypadki omawiane są z radami osiedli. Następnie Zarząd Dróg Miejskich weryfikuje granice działek i przebieg uzbrojenia podziemnego. Jeśli nie ma przeszkód natury technicznej i formalnej zlecany jest projekt zmian. Gotowe projekty są opiniowanie przez osiedlowych radnych. Wtedy czas na kolejny, kluczowy etap – zapewnienie finansowania i realizacja, czyli postępowanie przetargowe, wybór wykonawcy, nadzór nad realizacją i późniejsza pielęgnacja, aby osiągnięty efekt utrzymywał się przez lata.

źródło: UM Poznań (www.poznan.pl)

Czytaj też: Poznań | Place, Skwery, Parki  | Zieleń | Ciekawostki | Miasto | whiteMAD na Instagramie