Poznań: zaniedbane skwery pięknieją! To miejski program “Zasadzka na fyrtle”

“Zasadzka na fyrtle” to program realizowany w Poznaniu, w ramach którego metamorfozę przechodzą zaniedbane skwery i podwórka. Niedawno miasto otrzymało I nagrodę w konkursie “Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Wielkopolsce” za realizację tego programu.

Cel jest taki, aby zaniedbane zakątki w śródmieści zmieniły się w ładne i przyjazne miejsca do wypoczynku. Do tej pory program realizowano między innymi na Wildzie. Dzięki niemu mieszkańcy dzielnicy zyskali parki kieszonkowe, tworzące zielone miejsca do spędzania wolnego czasu.  W ten sposób zrewaloryzowano skwer przy ul. Roboczej, u zbiegu ulic Sikorskiego i Umińskiego oraz przy ul. Traugutta, gdzie oprócz ścieżek, zieleni i ławek pojawiły się także domki dla owadów. Prace realizowano przy współpracy z Radą Osiedla Wilda oraz zarządcami terenów.

Za realizację programu odpowiada Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, które prowadzi obecnie kolejne podobne przedsięwzięcia skupiające się na zagospodarowaniu zaniedbanych działek, często służących jako nielegalne parkingi. Już niedługo, bo na początku lipca przy ul. Jeżyckiej w sąsiedztwie muralu “Fyrtle – tu jest nasze życie” zostanie oddany do użytku kolejny park kieszonkowy, który został zrealizowany w ramach “Zasadzki na fyrtle”.


Nagrody w konkursie “Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Wielkopolsce” przyznano podczas XIV Dnia Urbanisty. Wydarzenie odbywało się na terenie MTP. Nagrodę odebrał Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Grand Prix XI edycji konkursu “Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Wielkopolsce”, organizowanego przez Oddział TUP w Poznaniu, trafiło do Jarocina za rewaloryzację parku Radolińskich, II nagrodę przyznano gminie Mosina za przystanek Glinianki, III nagrodę otrzymało Miasto i Gmina Krotoszyn za realizację skweru D-O-M Działamy-Odpoczywamy-Motywujemy. Jury konkursu wybrało laureatów spośród 23 zgłoszeń.

źródło: UM Poznań

Czytaj też: Park  | Zieleń | Ekologia | Ciekawostki | Poznań | whiteMAD na Instagramie