Poznań: zielony dach na swoim domu? Możesz liczyć na dofinansowanie

To nowy program miasta, który ma na celu zwiększenie powierzchni zielonych w mieście. Zielony dach pozwala obniżać temperaturę w najbliższym otoczeniu i ochładza temperaturę wewnątrz budynku.

Z programu mogą skorzystać osoby prywatne i fizyczne. W sumie miasto na ten cel przeznaczy 250 tysięcy złotych. Projekt uchwały w tej sprawie Rada Miasta Poznania przegłosowała we wtorek 6 czerwca.

Dotacja z budżetu miasta może wynieść nawet 100 proc. poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż 25 tysięcy zł. Wnioski przyjmowane będą do 30 września. Do wniosku należy dołączyć m.in. oświadczenie o posiadanym tytule prawnym do nieruchomości. Dokładne terminy oraz szczegóły składania wniosków podane zostaną po wejściu uchwały w życie.

Co ważne, z finansowego wsparcia będą mogły skorzystać osoby fizyczne, prawne, wspólnoty mieszkaniowe i przedsiębiorcy. Chętni muszą posiadać prawo do nieruchomości. Udzielana będzie na stworzenie ogrodu wertykalnego lub zielonego dachu na budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, wielorodzinnych, gospodarczych wyłącznie na terenie Poznania.

Dofinansowywane projekty będą musiały spełniać określone warunki. Zewnętrzne ogrody wertykalne mogą powstać na powierzchni nie mniejszej niż 15 m2; rośliny powinny być umieszczone na zewnętrznej, pionowej ścianie budynku lub piąć się po niej; nasadzenia muszą być podlewane. Zielone dachy natomiast powinny być dostosowane do możliwości obciążeniowych obiektu; mieć maksymalny kąt nachylenia: 30° a minimalną powierzchnię 10 m2; muszą też mieć określoną warstwę podłoża – informuje UM Poznań.


Zewnętrzne ogrody wertykalne to pionowe instalacje – na przykład ściany budynków – obsadzone roślinami wieloletnimi. Zakrywają one jej całą powierzchnię, co w efekcie daje tak zwaną zieloną ścianę, pokrytą bujną roślinnością, przypominającą gęstwinę dżungli. Zielony dach natomiast to nasadzenia roślin na dostosowanym pokryciu dachowym, który umożliwi im wieloletnią wegetację.

źródło: UM Poznań

Czytaj też: Ekologia | Poznań | Ciekawostki | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły