Podziemne kosze w Aarhus w Danii, fot. RhinoMind, wikimedia.org, licencja CC 3.0

Prawie ich nie widać. Szczecin będzie miał podziemne kosze na śmieci

Takie pojemniki pojawiają się coraz częściej w miastach w Polsce. Podziemne kosze na śmieci zamontowane zostaną w trzech lokalizacjach w centrum miasta.

Kontenery na odpady są nieodłącznym elementem krajobrazu miast. Jednak nie zawsze muszą być mocno wyeksponowane. Coraz popularniejsza jest praktyka chowania takich pojemników pod powierzchnią ziemi (czytaj więcej TUTAJ). Śmieci wyrzuca się do nich przez niewielki otwór.

Nowe podziemne kosze na śmieci dla Szczecina dostarczy firma P.H.U. ALGO Jarosław Bartos z Wielunia, która specjalizuje się w produkcji mebli miejskich. Trzy podziemne pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów powstaną w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022.

Władze miasta chcą ustawić podziemne kosze na śmieci w trzech lokalizacjach w centrum Szczecina: na rogu ul. Wielkopolskiej i Śląskiej, Więckowskiego i Śląskiej a także na ul. Rayskiego. W każdym ze wskazanych miejsc zamontowany zostanie komplet trzech pojemników jednokomorowych, opróżnianych w systemie dwuhakowym, przeznaczonych do selektywnej zbiórki papieru, tworzyw sztucznych oraz szkła.

Tak wyglądają podziemne kosze w Pradze w Czechach:

Przykład podziemnego pojemnika w Pradze w Czechach, fot. Luděk Kovář, wikimedia.org, licencja CC 3.0

Wybrana w przetargu firma będzie miała za zadanie m.in. opracowanie dokumentacji projektowej dla wskazanych lokalizacji, dopełnienie wszelkich formalności związanych z budową pojemników i oczywiście realizację samych robót budowlanych. Termin wykonania zamówienia to maksymalnie 4 miesiące od dnia zawarcia umowy, a koszt przedsięwzięcia wynosi 427 175,65 zł.

źródło: UM Szczecin

Czytaj też: Ciekawostki | Miasto | Szczecin | Ekologia | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

Podziemne kosze w Aarhus w Danii, fot. RhinoMind, wikimedia.org, licencja CC 3.0

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły