PRL-owska kostka zmieniła się w nowoczesną willę! To kolejna taka realizacja w Poznaniu!

Domy pochodzące z PRL, które popularnie nazywane są “kostkami” to jedna z najczęstszych brył architektonicznych w naszym kraju. Choć wiele osób je krytykuje, my dostrzegamy w nich spory potencjał. Dowodem na to są renowacje, między innymi ta przeprowadzona przez STUDIO FIKUS! 

Dom sprzed ponad 40 lat w zabudowie bliźniaczej przy ulicy Winnej w Poznaniu. Inwestorom zależało na maksymalnym powiększeniu powierzchni i otwarciu na ogród przez duże przeszklenia. Lewa część bliźniaka, należąca do innego właściciela została przebudowana kilka lat temu przez biuro Partner Plan.
Postanowiliśmy nawiązać do, zaprojektowanego przez nich, drewnianego wykuszu elewacji, jednak zmieniliśmy materiał na antracytową blachę. Ciemny kolor utrzymaliśmy na wszystkich elementach stalowych, konstrukcji wejścia, balustrad, obróbkach blacharskich oraz stolarce.Przekonaliśmy Inwestorów do otwartego frontu, który łamie chorobliwe przywiązanie do grodzenia się od otoczenia. Strefę wejściowa uzyskała  nowy charakter przez ażurową konstrukcję stalową stanowiącą podparcie platform ganku i tarasu nad nim. Przełamaniem ciężkości stali i jej  ciemnego koloru jest bluszcz, domykający boczna elewację, który pnie się po cięgnach stalowych pomiędzy dolną i górną ramą.Ogród ukształtowaliśmy w formie łagodnej skarpy, która podchodzi pod sam taras. Dzięki temu przestrzeń salonu wychodzi na zewnątrz i łączy się z ogrodem bez konieczności pokonywania wielu stopni.

projekt: STUDIO FIKUS, Michał Fikus, wizualizacje: Wojtek Fikus. konstrukcja: Przemysław Augustyniak.
materiały prasowe – www.studiofikus.pl