Wolska 75, Warszawa - PO

“Program Naprawy Miasta”. Joanna Porayska pokazała, jak to robić!

Joanna Porayska przygotowała serię zdjęć, na których pokazuje, jak można zmienić estetykę miasta. W tym celu wykorzystała program komputerowy, którym usunęła szpetne napisy i szyldy. “Program Naprawy Miasta” stanowi część jej portfolio.

Joanna zgłosiła się do nas chcąc pokazać, że czasami wystarczy niewiele, aby poprawić jakość publicznej przestrzeni. Na co dzień pracuje między innymi jako retuszerka. – Choć w pracy robię retusz często niemalże automatycznie – bez myślenia – często zostaje on u mnie na dłużej. Zdarza mi się oczami wyobraźni usuwać rozmówcom pryszcze, blizny, zmarszczki, czy prasować im pogniecione ubrania – mówi autorka projektu “Program Naprawy Miasta”.

Do przygotowania serii zdjęć Joannę skłoniła rozmowa ze swoim sąsiadem. Kiedy dwa lata temu wprowadzała się do mieszkania, wiadukt, który znajduje się blisko jej domu był świeżo po remoncie. Czystość białej farby jednak szybko zaczęła zanikać. Na wiadukcie pojawiło się dużo graffiti, polityczne hasła, a cały obiekt przybrał nieco żółtą barwę. Rozmawiając z sąsiadem odniosła się do tej sytuacji krytycznie. Wtedy zrozumiała, że nie tylko usuwa oczami wyobraźni niedoskonałości ludzkiego ciała, ale także… miasta.

Zdjęcia, które poddała obróbce graficznej wykonała w Warszawie i we Wrocławiu. Postanowiła zmienić oblicze kadrów, aby przedstawiały fragment miasta, który zrodził się w jej wyobraźni. Tak powstał “Program Naprawy Miasta” seria zdjęć przed i po retuszu.

W ramach graficznej interwencji z budynków usuwała szpetne napisy, brzydkie szyldy i śmieci. Zamiast nich możemy zobaczyć uporządkowane miejsca, z czystymi elewacjami i nową roślinnością. Taką galerię zdjęć powinni zobaczyć włodarze wszystkich miast w Polsce!

Joanna Porayska jest retuszerką, graficzką i projektantką. Wykłada też w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Prywatnie jest miłośniczką kotów.

Czytaj też: Miasto | Ciekawostki | Archialert | Renowacja | Wrocław | whiteMAD na Instagramie

Na zdjęciu budynek przy ulicy Wolskiej 75 w Warszawie PRZED i PO metamorfozie w programie graficznym:

źródło: Joanna Porayska

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły