Projekt ALU. Polski projektant zmienił zwykłe puszki w bączki do zabawy

Projekt zabawek ALU z puszek wykonał Wojtek Guzik. Projektant chciał w ten sposób znaleźć ponowne zastosowanie dla puszek po napojach gazowanych. 

Powstały bączki, które wykonał z puszek po Coca-Coli. Ich forma powstała z analizy kształtu samej puszki – wklęsłe dno zostało wybite na drugą stronę, tworząc w ten sposób wypukłą powierzchnię. Konstrukcja zyskała w ten sposób punkt, na którym może się obracać w taki sam sposób, jak bączki – popularna od lat zabawka dla dzieci. Bezpośrednią inspiracją do nadania puszkom takiej formy były kolorowe sukienki tancerek polskich zespołów ludowych.

Z jednej puszki powstaje jedna zabawka. Projektant pociął jej ściany na 10 pasów, które następnie skleił tworząc korpus główny. Górna część w postaci drewnianego uchwytu zostałą otoczona białym sznurkiem. Wojtek Guzik zabezpieczył też ostre krawędzie ciętego aluminium, aby nie powodować skaleczeń.


Projekt ALU to tylko projekt koncepcyjny, a nie finalna wersja, którą mógłby wprowadzić do sprzedaży w sklepach. Projekt powstał już kilka lat temu w ramach konkursu Coca-Coli, jednak jego pomysł nie wzbudził ówcześnie zainteresowania i nie dostał się do kolejnego etapu zabawy. Na szczęście docenili go inni eksperci – za swoje kolorowe bączki został nagrodzony w konkursie EcoMade Contest, w którym zajął drugie miejsce w kategorii design.

źródło: Wojtek Guzik

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły