Agnieszki Pestki

Projekt Carmen autorstwa Agnieszki Pestki. Rusza wyjątkowa wystawa

Od 26 lutego projekt artystyczny Carmen autorstwa Agnieszki Pestki zostanie zaprezentowany w jednej z warszawskich kwiaciarni mieszczącej się przy ulicy Poznańskiej 23 (róg Wspólnej). Artystka jest zwolenniczką wolnego dostępu do sztuki współczesnej i prezentuje swoje prace nie tylko w galeriach. Jest otwarta na twórcze rozmowy, do czego zachęca i w przypadku swojego najnowszego projektu.

Carmen to pięć wielkoformatowych płócien przedstawiających posągową tajemniczą dla odbiorcy kobietę a także opowieść o więźniarkach, poznanych przez artystkę podczas pięciu dni spędzonych w areszcie w stanie Kalifornia. Opowiedziana historia składa się z sekwencji ukazujących akt spalenia głównej bohaterki. Ogień ma symbolizować wolność i uwolnienie Carmen i związane z nią bohaterki od problemów, jest też symbolem kobiecości.

Na pustyni, w pobliżu granicy z Meksykiem, Agnieszka Pestka wraz z koleżanką – tytułową Carmen – zostały zatrzymane i oddelegowane do najbliższego aresztu przez tamtejszą straż graniczną z powodu braku dokumentów, które zostawiły w mieszkaniu. Głównymi współosadzonymi były więźniarki nie posiadające amerykańskiego obywatelstwa. Po pięciu dniach, artystka z pomocą prawników mogła opuścić areszt i postanowiła podzielić się swoją historią w formie dwuczęściowego projektu artystycznego. Pierwsza to część wizualna, na którą składa się pięć wielkoformatowych prac na płótnach. Drugim ogniwem jest opowieść w postaci książki opisującej całą historię Pestki, Carmen, ale i więźniarek. Zawiera ona subiektywny zapis o złożonych relacjach, które udało się wypracować w tak krótkim czasie. Artystka przywołuje przeprowadzone rozmowy z więźniarkami oraz zapamiętane kadry, twarze i życiowe historie.

Projekt Carmen powstał w mojej głowie w dniu wyjścia. Jednak bardzo bałam się ją pokazywać. Nie rozumiem czemu budzi intensywne emocje, ale równocześnie wstyd i strach. Sylwetka Carmen to stała forma, posąg symbolizujący kobiety we współczesnym świecie Carmen stoi nieruchoma jak rzeźba, biorąc na siebie wszystkie problemy. A ogień to symbol wyzwolenia. Chciałam dać tym wszystkim kobietom wolność spalając wszystkie problemy, traumy, ograniczenia. Carmen poprzez spalenie ma symbolizować przemianę. Może być kim chce i jak feniks odradzać się z popiołu – mówi Agnieszka Pestka.


Teraz pracę będzie można zobaczyć w Warszawie. Wernisaż odbędzie się 26 lutego o godzinie 18 w kwiaciarni “Kwiaty u Bożeny”’’ w Warszawie, przy ul. Poznańskiej 23. Pamiętajcie, by zabrać maseczki i zachowywać bezpieczny dystans! Wystawa w kwiaciarni będzie trwać do 3 marca.

Wydarzenie jest realizowane we współpracy z właścicielami Kwiaciarni – miejsca, w którym kwiatowe kompozycje nabierają zupełnie nowego znaczenia a floryści zwracają szczególną uwagę na walory artystyczne, aspekt oddziaływania roślin na człowieka i otoczenie. Szczególną wagę przywiązują też do “języka kwiatów”. Agnieszka Pestka wielokrotnie wykorzystywała strukturę i symbolikę kwiatów w swojej twórczości jako symbolu kobiecości.

Kolejna okazja do poznania projektu Carmen nastąpi już 8 marca w Łodzi. Wystawa zorganizowana zostanie w Starej Drukarni.

Więcej o twórczości Agnieszki Pestki przeczytacie w nowym, dwunastym numerze magazynu whiteMAD, w którym zamieściliśmy nasz wywiad z artystką.

Czytaj też: Kultura | Sztuka | Tkanina | Warszawa

źródło: materiały prasowe Agnieszki Pestki