connected

Projekt CONNECTED: projektanci stworzyli drewniane cuda. Oto Pink Moon od Studiopepe

W Muzeum Designu w Londynie ruszyła wystawa poświęcona projektowi “Connected”. To wyjątkowe wydarzenie bo zrealizowane w czasie pandemii koronawirusa. Organizator zaprosił dziewięciu projektantów z całego świata, aby zaprojektowali unikalne meble z drewna. Wśród projektów znalazł się oryginalny zestaw Pink Moon od włoskich projektantek ze Studiopepe.

Projekt “Connected” zrealizowany został z inicjatywy Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC). Pomysł był taki, aby mimo pandemii i związanych z nią ograniczeń przeprowadzić projekt łączący projektantów z całego świata z wykonawcami, światem mediów i fanami dobrego wzornictwa. Projektanci nie mogli oglądać prototypowych mebli, które wykonywane były w zakładzie Benchmark Furniture, mogli przesyłać swoje opinie przez internet, uczestniczyć w rozmowach wideo, a efekt prac zobaczyli dopiero podczas wernisażu w Muzeum Designu w Londynie. Do stworzenia swoich przedmiotów projektanci mogli wybrać spośród trzech gatunków amerykańskiego drewna liściastego: czerwonego dębu, klonu lub wiśni. Ostatecznie powstały unikalne meble o uniwersalnej funkcji, przy których można jeść posiłki, czytać i pracować.

Nieodmiennie zadziwia mnie, że mimo przekazania projektantom takiego samego zadania otrzymaliśmy dziewięć zupełnie różnych, a przy tym niesamowicie kreatywnych interpretacji. Potencjał tych trzech gatunków amerykańskiego drewna liściastego jest wyjątkowy, a pracownicy zakładu Benchmark doskonale poradzili sobie z niektórymi dość złożonymi projektami; wyniki wspólnych prac są niezwykłe – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę.


Gdy powoli kończyliśmy prace w naszym warsztacie fascynująca była możliwość zaobserwowania, jak sprawdziło się tworzenie na odległość. Stopniowo zauważaliśmy rosnące zaufanie projektantów do naszych pracowników, co było dla nas wszystkich niezwykle satysfakcjonujące – mówił Sean Sutcliffe, współzałożyciel zakładu Benchmark Furniture.

Designerzy mieli okazję do pracy z drewnem, który jako surowiec odnawialny i łatwy do ponownego przetworzenia jawi się jako remedium na problemy ekologiczne świata. W projekcie “Connected” wykorzystane zostały różne gatunki drewna, które mają wspólny mianownik – ich roczny przyrost jest wyższy niż notowana wycinka. Amerykański dąb czerwony, wiśnia i klon to trzy zrównoważone gatunki drewna obficie porastające amerykańskie lasy liściaste, ciągnące się od Maine na północy kraju, aż po Missisipi na południu, zajmując przy tym część środkowego zachodu. Stanowią 30% zasobów amerykańskiego drzewostanu liściastego, przyczyniając się do jego różnorodności i zrównoważonego rozwoju. Najbardziej rozpowszechniony z nich jest czerwony dąb amerykański, a klon miękki jest gatunkiem najszybciej odrastającym. Dzięki możliwościom zastosowania obróbki cieplnej i różnorodnych wykończeń, wszystkie trzy gatunki są niezwykle wszechstronne.

connected
Stół i krzesła Pink Moon podczas wystawy w Muzeum Designu w Londynie

Redakcji magazynu whiteMAD spodobał się projekt Pink Moon autorstwa Studiopepe z Włoch. Studiopepe tworzy duet projektantek: Arianna Lelli Mami oraz Chiara Di Pinto. Dziewczyny działają wspólnie już od 2006 roku w Mediolanie. Ich specjalizacją jest projektowanie wnętrz przestrzeni publicznych oraz produktów. Ich język projektowania można określić jako eklektyczny, wielowymiarowy i łączący poetycką wizję z rygorystycznym podejściem do designu. W swoich projektach uwielbiają wykorzystywać wyraziste barwy i sięgać po nieoczywiste rozwiązania. Taki właśnie jest ich zestaw Pink Moon.

Pink Moon to efekt zabawy ideą cykli odnowy i nowych początków. Głównym symbolem jest tutaj wiosenny różowy księżyc, którego wręcz słodka forma została przełamana mocną formą stołu. Kontrastujące intarsje na nogach zostały tutaj zestawione z opływowym kształtem blatu i majestatycznym krzesłem z nieco przeskalowanym oparciem. Zestaw wykonany został z klonu amerykańskiego. Blat został złożony z desek, a następnie wycięty do organicznej formy. Tytułowy Różowy Księżyc spoczął tu na ramie inspirowanej pracami Mackintosha.

studiopepe
Projektantki Studiopepe

Mieliśmy okazję spotkać się z duetem Studiopepe. Dziewczyny zobaczyły zaprojektowany przez nie mebel dopiero w dniu otwarcia wystawy.

Dlaczego zdecydowałyście się na wzięcie udziału w projekcie “Connected”?

Spodobała nam się idea tego projektu. To było świetnym wyzwaniem, by zmierzyć się z pomysłami innych projektantów i sprawdzić w praktyce, jak będzie wyglądać praca nad projektem w realiach pandemii i ograniczeń z nią związanych.

Co w całym projekcie było dla was największym wyzwaniem?

Najtrudniejszy był etap pracy nad prototypem, kiedy na zdjęciach oglądałyśmy meble w innych kolorach, niż planowałyśmy. Zdjęcia nie oddają tego, co widać na żywo i barwy widziane na zdjęciach mogły różnić się od tych w rzeczywistości. Musiałyśmy zaufać rzemieślnikom z Benchmark Furniture i ciepliwie czekać na koniec prac.

Jak zatem wyglądała praca nad zestawem mebli Pink Moon?

Cały projekt koordynowałyśmy poprzez platformę Zoom oraz korzystając z WhatsApp. Normalnie sprawdzamy nasze projekty w fabryce, oglądamy próbki, komentujemy… Tym razem było inaczej. Jesteśmy szczęśliwe z efektu prac. Meble są bardzo dobrze wykonane, uwielbiamy, jakie miękkie są w dotyku. Właśnie taki efekt chciałyśmy osiągnąć.

Wszystkie projekty można oglądać w Muzeum Designu w Londynie do 11 października, jednocześnie zapis z wystawy został udostępniony online. Nie musicie więc wsiadać do samolotu, by choć na chwilę przenieść się do Londynu. Aby to zrobić i obejrzeć wystawę wystarczy wejść na oficjalną stronę klikając TUTAJ.

źródło: AHEC, redakcja whiteMAD

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły