Projekt przebudowy kościoła w Katowicach. Wnętrze jest ascetycznie

Projekt przebudowy kościoła w Katowicach przygotowany został w zespole, w którym uczestniczyli architekci i dominikanie. Powstała odważna, ascetyczna koncepcja, bez zdobień i złoceń.

Nad projektem przebudowy pracowali: Tomasz Chmiel (Nowe Biuro), o. Tomasz Golonka (Przeor Klasztoru Dominikanów w Katowicach), Grzegorz Hańderek (Artysta Wizualny, ASP w Katowicach), o. Paweł Lasek (Syndyk Klasztoru Dominikanów w Katowicach), Joanna i Wojciech Małeccy (Małeccy Biuro Projektowe) oraz Bartłomiej Nawrocki (Jojko+Nawrocki Architekci).

Kościół Parafii Przemienienia Pańskiego w Katowicach pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach do historycznie drugi kościół zbudowany w śródmieściu Katowic. Wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku obiekt został zniszczony podczas II wojny światowej. Został trafiony bombą lotniczą. W 1960 r. został wyremontowany, następnie w latach 1975-1978 został przebudowany i rozbudowany.

Nowy projekt wnętrza uwzględnia otwarty charakter oraz usytuowanie kościoła w centrum miasta. Koncepcja przygotowana została tak, aby powstało miejsce do sprawowania liturgii, ale też indywidualnej modlitwy, kontemplacji i spotkania z samym sobą. Dominikanie chcą zachęcić mieszkańców Katowic, aby znaleźli czas i choć na chwilę odwiedzili świątynię w ciągu dnia, aby odnaleźć spokój. Lokalizacja obiektu jest tutaj dużym atutem.

Architekci zaprojektowali wręcz ascetyczne wnętrze. Ta surowość ma być wyrazem poszukiwania czegoś czystego, pierwotnego, a jednocześnie pozwala na odpowiednie wydobycie znaczenia każdego wprowadzonego w ten obszar gestu, słowa, dźwięku, zapachu czy przedmiotu. Podczas liturgii wierni nie mają więc oglądać wielkich i kolorowych obrazów, ale skupić się na trwającym spotkaniu wspólnoty.

przebudowy kościoła


Powściągliwość i klarowność formy tego wnętrza respektuje również pierwotne, modernistyczne plany Tadeusza Łobosa, do których udało się dotrzeć podczas pracy nad projektem, a jednocześnie dobrze wpisuje się w charyzmat zakonu dominikańskiego – tłumaczą katowiccy dominikanie.

We wnętrzu rządzą geometria i światło, które nieustannie się zmienia. Światło odpowiada za kreowanie atmosfery tego miejsca, która sprzyja wyciszeniu i kontemplacji. Ważnym punktem jest ściana ołtarzowa, którą tworzy przestrzenny rysunek krzyża powstały w wyniku umownego “złożenia” powierzchni. Taka ściana eksponuje podwójny charakter materialności – w jej realnym i duchowym wymiarze. Pozwala odkrywać wielowymiarowość tego, co obecne – tego co widzimy, czego dotykamy i tego co rodzi się w nas jako doświadczenie metafizyczne.

Czytaj też: Katowice | Kościół  | Renowacja | Minimalizm

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Filip Bramorski (@filipbramorski)

wiz. przebudowy kościoła: katowice.dominikanie.pl