Projektujesz? Ruszyła III edycja konkursu Paradyż Designers

Najnowsza edycja konkursu Paradyż Designers nie ogranicza się do Polski i wybiega poza granice kraju. Swoje projekty zgłosić mogą projektanci z całego świata. Przewodniczącym jury będzie Jürgen Mayer H., niemiecki architekt i laureat nagrody Miesa van der Rohe. Projektanci i studenci kierunków artystycznych będą mogli zgłaszać swoje projekty w kilku kategoriach dotyczących projektowania przestrzeni z wykorzystaniem spieków wielkoformatowych TRI-D. W sumie pula nagród wynosi 42 tysiące Euro. Do wygrania jest też wyjazd na targi Salone del Mobile w Mediolanie.

Poprzednia edycja konkursu Paradyż Designers pozytywnie zaskoczyła redakcję whiteMAD. Uczestnicy zgłosili wysokiej jakości projekty i proponowali nieszablonowe wykorzystanie kolekcji Ceramiki Paradyż. Nasz artykuł przedstawiający nagrodzone i wyróżnione projekty opublikowaliśmy TUTAJ.

Nowa, trzecia edycja konkursu jest wyjątkowa z kilku powodów. Międzynarodowy zasięg konkursu znalazł odzwierciedlenie również w składzie jury, którego przewodniczącym jest Jürgen Mayer H., światowej sławy architekt i artysta. Jürgen Mayer H. prowadzi w Berlinie swoją autorską pracownię projektową. Jego projekty wyróżnia nonszalanckie, niemal rzeźbiarskie podejście do bryły i odważne wdrażanie nowych technologii w struktury budynków.

Wsparciem w procesie oceniania zgłoszonych prac będzie David Basulto, uznany architekt, który pracował także jako kurator na wielu biennale architektonicznych oraz był członkiem jury licznych konkursów branżowych. Jest również pomysłodawcą i zarazem redaktorem naczelnym ArchDaily, jednego z najczęściej odwiedzanych serwisów poświęconych architekturze na świecie.

Dodatkowo w gronie jury znajdziemy takie postacie jak: Didier Faustino (światowej sławy architekt i artysta, który w centrum swoich prac stawia relacje między przestrzenią, bryłą i ciałem), Agnieszka Kalinowska-Sołtys (architektka i prezeska Stowarzyszenia Architektów Polskich), Oskar Zięta (architekt i artysta, nazywany jest rzeźbiarzem 4.0, autorem nowatorskiej metody formowania stali ciśnieniem wewnętrznym FiDU), Ewa Porębska (z wykształcenia architektka, kuratorka i krytyczka architektury oraz redaktorka naczelna miesięcznika „Architektura-Murator”), Szymon Hanczar (architekt i artysta, absolwent Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego wrocławskiej ASP i wykładowca na tej uczelni), Przemo Łukasik (architekt i założyciel studia projektowego medusagroup), Magdalena Fedorowicz-Boule (architektka, prezeska i dyrektorka pracowni architektonicznej Tremend), Jo Jurga (dr Joanna Jurga zawodowo zajmuje się projektowaniem przestrzeni i produktu, innowatorka oraz specjalistka projektowania zorientowanego na poczucie bezpieczeństwa), Aldona Chudzicka (w Ceramice Paradyż zajmuje stanowisko dyrektorki do spraw rozwoju produktu). W składzie jury znalazł się również Alek Pluta z Nomadd Studio, który za projekt „Pottery Workshop” zdobył pierwsze miejsce w poprzedniej edycji konkursu.

Kuratorem merytorycznym konkursu jest Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury. Twórca i redaktor naczelny magazynu Architecture Snob, niezależny ekspert prestiżowej nagrody europejskiej Mies van der Rohe Award. Ekspert Climate Leadership Programme pod auspicjami UN Environment Programme ONZ.

Start konkursu zapowiedziano podczas konferencji prasowej na targach Warsaw Home & Contract 8 listopada 2023 roku

Zadaniem uczestników konkursu jest zaprojektowanie wnętrz z wykorzystaniem spieków wielkoformatowych TRI-D Ceramiki Paradyż, które dzięki nowoczesnej technologii charakteryzują się barwnymi „żyłami” w całym przekroju płyty. Ich różnorodność daje mnóstwo możliwości projektowych, a struktura spieków naśladująca naturalny surowiec pozwala projektować zarówno klasyczne, nowoczesne jak i minimalistyczne wnętrza.

Prócz nagród finansowych (łączna pula wynosi 42 tysiące euro), organizator daje możliwość wygrania wyjazdu na jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w dziedzinie wzornictwa – Salone del Mobile w kwietniu 2024 r.

Inauguracja konkursu odbyła się podczas konferencji na targach Warsaw Home & Contract 8 listopada 2023 roku. Strona konkursowa i formularz do zgłaszania projektów uruchomiona została 13 listopada. Zgłoszenia należy przesyłać do 29 lutego 2024 roku. Laureatów trzeciej edycji konkursu Paradyż Designers poznamy pod koniec marca 2024 roku.

Regulamin i harmonogram konkursu można znaleźć na oficjalnej stronie paradyzdesigners.com.

źródło: Ceramika Paradyż

Czytaj też: Wnętrza | Ceramika | Mieszkanie | Dom | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.