Promenada do mola w Gdańsku-Brzeźnie na nowo. Wiemy jak niebawem może wyglądać!

Szlachetny minimalizm, proekologiczne rozwiązania oraz innowacyjna architektura – tak opisywana jest nowa promenada do mola w Gdańsku-Brzeźnie. Projekt przygotowali krakowscy architekci z pracowni O2 Architekci.

To świetna informacja na początek wakacji. Promenada w Gdańsku-Brzeźnie to bowiem z najbardziej charakterystycznych punktów na rekreacyjnej mapie Gdańska. W okresie letnim codziennie przemierzają go tłumy mieszkańców oraz turystów. Jednak nie tylko w sezonie wakacyjnym deptak jest uczęszczaną drogą nad morze. Także zimą to chętnie wybierany kierunek wędrówek i spacerów. Stąd decyzja o organizacji konkursu, który ma nie tylko poprawić stan techniczny promenady, ale też uatrakcyjnić przestrzeń i wpisać ją w najbliższe otoczenie, w tym urokliwy park im. Ronalda Reagana.


W odpowiedzi na zaproszenie gdańskiego samorządu do udziału w konkursie przesłano pięć prac. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia O2 architekci Katarzyny i Witolda Opalińskich z Krakowa. Tym samym zostanie zaproszona do negocjacji w sprawie postępowania na opracowanie szczegółowej dokumentacji projektu przebudowy promenady wedle przedstawionej koncepcji. Jak poinformował prof. Piotr Lorens, przewodniczący sądu konkursowego i Architekt Miasta Gdańska, zwycięska praca wyróżnia się spójną, nowoczesną estetyką i zupełnie nowym sposobem ukształtowania promenady. – Zespół autorski udowodnił, że ma ciekawy, nowoczesny pomysł na zagospodarowanie tej przestrzeni – podkreślił prof. Lorens.

– Praca stanowi bardzo dobry punkt wyjścia do opracowania finalnego projektu i daje szansę na zrealizowanie jak najlepszego rozwiązania odpowiadającego na potrzeby głównej promenady prowadzącej do mola w Brzeźnie.

Jak dodał prof. Lorens, zwycięska praca jest spójna, jednocześnie będzie wymagała przemyślenia rozwiązań dotyczących strefy wejściowej na samo molo.

autor: Tomasz Kobylański / gdansk.pl, materiały prasowe

wizualizacje: O2 architekci

Zobacz również: Architektura | Gdańsk | Park

Promenada do mola w Gdańsku-Brzeźnie