Prosty dom w Górach Izerskich. To idealna chatka na wakacje

Nowy budynek wygląda, jakby stał w tym miejscu przez dziesiątki lat. Dom w Górach Izerskich zaprojektowali architekci z Biura Projektów Architektonicznych Markéta Cajthamlová. Dom zbudowano po czeskiej stronie gór.

Aby nadać budynkowi letniskowego charakteru architekci zdecydowali się na prosty kształt domu z dwuspadowym dachem oraz drewno, które zdobi elewację i wypełnia całe wnętrze. Dom powstał na działce położonej na skraju górskiej wioski. Tuż za nim są już tylko lasy i łąki. To doskonałe miejsce do odpoczynku zarówno latem jak i zimą.

Aby umożliwić dobry wypoczynek architekci doczepili do budynku niewielką oficynę z dwuspadowym dachem, która pełni funkcję przedsionka i magazynu. Do budowy wykorzystali tylko naturalne materiały, które są typowe dla tego regionu, czyli: drewno, kamień i szkło.

Układ funkcjonalny budynku składa się z trzech części. Pierwsza to strefa dzienna z kuchnią, jadalnią i kominkiem. To właśnie tutaj mieszkańcy spędzają najwięcej czasu, gotując i planując kolejne wycieczki. Po wschodniej stronie pomieszczenia znalazła się sypialnia, która może pomieścić cztery osoby. W centralnej części budynku zbudowano saunę z łazienką. Tuż nad tą częścią zbudowano schody na poddasze.

Elewacja budynku wykonana jest z ciemnoniebieskiej okładziny szalunkowej. Wrażenie robią duże okna narożne, których długość to kolejno 12 i 10 m.


Wszystko, co jest częścią okien, jest białe: drewniana stolarka okienna, parapet, drewniane żaluzje i okiennice, a także okładzina stałego narożnika okna. Wyjątkiem jest świetlik, którego podział jest zgodny z układem konstrukcyjnym dachu. Jego ramy są tego samego koloru co pokrycie, które jest wykonane z ciemnoszarych pasów asfaltu – tłumaczą architekci.

Dom ustawiono na działce w Górach Izerskich w taki sposób, aby do minimum ograniczyć ingerencję w teren. Zbudowany mur oporowy wykonany został z miejscowego kamienia w kolorze piaskowym. Cokół domu wykonano z betonu, podobnie jak niskie murki oporowe. W sumie powierzchnia użytkowa domu to 120 m kw. Obiekt zaprojektowano jako konstrukcję drewnianą. Wykorzystanie świerku widać zwłaszcza w środku. Dodatkowo wykorzystano panele z litego drewna na ścianach, suficie i dachu. Wewnętrzne ściany działowe również są drewniane. Zewnętrzny taras zbudowano z desek modrzewiowych.

fot. Petr Polák, petrpolak.photo

źródło: Markéta Cajthamlová, www.marketa-cajthamlova.cz

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Czechy | Drewno | Podróże | Domek letniskowy | whiteMAD na Instagramie