Prosty dom w Karkonoszach. Takich widoków z okien można zazdrościć

Budynek zaprojektował architekt Zdeněk Fránek, który na co dzień prowadzi pracownię Fránek Architects. Prosty dom znajduje się w Karkonoszach. 

Gdzie dokładnie znajduje się budynek? Tego nie wiadomo. Architekt nie mógł zdradzić jego dokładnej lokalizacji. Wiemy, że zbudowano go w Karkonoszach w Czechach. Architekt zaprojektował go dla swojego przyjaciela, którzy pragnął zamieszkać w cichym, spokojnym miejscu. Inwestorzy to młoda rodzina, kochająca przyrodę i obcowanie ze sztuką. Działka, na której stoi dom jest pochyła. Wymagało to sięgnięcia po nieoczywiste rozwiązania – piwnica budynku wcale nie znajduje się w najniższym poziomie. Główne wejście do domu umieszczono na poziomie parteru, ale w górnej części budynku.

Elewację zdobią listwy z drewna modrzewiowego. Architekt pokrył nimi nie tylko ściany, ale też dach budynku. To wizualny zabieg, który sprawił, że dom mimo tradycyjnej formy z dwuspadowym dachem jest nowoczesny. Wnętrze budynku nie przypomina górskiej chaty. Jest zupełnie inaczej! Dominuje tu biel, która ma być tłem dla zgromadzonych w środku dzieł sztuki. Dodatkowo w czystym, jasnym wnętrzu łatwiej o wewnętrzną harmonię, przepływ myśli i rozwój.


Właściciele planują powiększyć dom o szklarnię, w której chcą hodować warzywa i rośliny. Dodatkowo tuż obok zbudowana zostanie wiata, którą pokryją panele fotowoltaiczne.

W sumie budynek ma 376 m kw. powierzchni. Mimo wielkości jest tani w utrzymaniu. Właściciele skorzystali z pompy ciepła, która nie tylko pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę wnętrza, ale w przyszłości ogrzewać będzie szklarnię z warzywami.

Czytaj też: Dom | Dworzec kolejowy | Podróże | Las | Czechy

fot. Petr Polák (petrpolak.photo)