Prosty dom z cegły. Zaprojektował go architekt Jonas Debacker

Dom ma klasyczną formę i zbudowany został z cegły. Budynek znajduje się w miejscowośći Maldegem w Belgii.

Dom zbudowany został na typowym osiedlu domów jednorodzinnych. Jednak większość jego sąsiadów stanowią kilkudziesięcioletnie budynki. To rolniczy zakątek kraju i dominuje tu tradycyjna zabudowa z dwuspadowymi dachami. Chcąc nawiązać do otoczenia i architekt postawił na prostą formę, ciemnoszarą dachówkę Wienerberger Actua 10 E oraz cegłę, która zdobi elewację.

Budynek składa się z holu wejściowego, części biurowej, otwartej części dziennej, garażu, łazienki i pomieszczenia gospodarczego. Na piętrze znalazły się cztery sypialnie, łazienka i miejsce do pracy. Parter stanowi strefę dzienną. Mieszkańcy budynku mogą także korzystać z tarasu z widokiem na ogród. Powierzchnia tarasu wynosi 13 m kw. W sumie powierzchnia budynku wynosi 229 m kw.

Co ciekawe, dom powstał w miejscu starego budynku, który został wyburzony. Nowa bryła została przesunięta o około 2 metry do granicy działki, dzięki czemu budynek znajduje się w tej samej linii zabudowy co sąsiednie domy.


Dużym plusem jest ceglana elewacja. Aby nieco ją urozmaicić architekt poprzesuwał część cegieł, tworząc charakterystyczny wzór na bocznej elewacji.

Budynek charakteryzuje spadzisty dach, który tylko w niewielkim fragmencie jest płaski. Jego kształt nawiązuje do formy wyburzonego budynku. Płaska część dachu znajduje się na piętrze i wyznacza wyjście na taras.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Cegła | Elewacja | Belgia | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Dom z cegły w Maldegem w Belgii, źródło: Jonas Debacker, Wienerberger