Prosty pomysł na dom. Jego budowa trwa pod Gdańskiem

Ten prosty dom zaprojektowali architekci z pracowni bkm group. – Marta Komorowska i Bartosz Koszałka. Projektanci określili go mianem Domu (L)ogicznego. To minimalistyczna bryła z dwuspadowym dachem i czytelnym podziałem na strefę dzienną i prywatną.

Tak zaprojektowany budynek będzie odpowiadać na potrzeby domowników przez długie lata. Budynek zaprojektowany został na planie litery L. Architekci uwzględnili oczekiwania inwestora i zaproponowali optymalny układ funkcjonalny, który gwarantuje poczucie prywatności. Kluczowe było też usytuowanie budynku względem stron świata, aby uzyskać jak najlepsze parametry energooszczędne.

Zapewnienie optymalnych warunków w domu, wymaga zadbania o właściwy klimat wnętrz, a tym samym o dobre samopoczucie i zdrowie domowników. Jakość powietrza, którym oddychamy, przekłada się bezpośrednio na poziom komfortu życia. Dlatego też, w projekcie zastosowano rekuperację czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła – opisują architekci.

W efekcie źródłem ciepła dla budynku będzie dwufunkcyjna pompa ciepła. Chcąc wykorzystać energooszczędność pomp ciepła, najlepiej łączyć je z systemami grzewczymi o niskich temperaturach zasilania, czyli głównie ogrzewaniem powierzchniowym podłogowym.


Dom ma prosty podział na dwie części. Parter utrzymany jest w jasnej, białej kolorystyce. Natomiast poddasze jest w całości ciemnoszare. Projektanci zaproponowali tu pokrycie ścian blachą na rąbek stojący.

Taki zabieg sprawił, że dół budynku wizualnie odcina się od górnej części, nakreślając poziomą linię wzdłuż domu sprawia wrażenie, że bryła jest bardziej horyzontalna, wyważona i proporcjonalna.

Ideą było stworzenie domu z malowniczym widokiem na ogród, o ponadczasowej bryle. Dom zaprojektowano w taki sposób, żeby optymalnie wpisał się w widoki krajobrazowe działki.

źródło: bkm group.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Minimalizm | Elewacja | Detal | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie