Przebudowa gospodarstwa z XVIII wieku. Ogród robi wrażenie!

Przebudowa gospodarstwa z XVIII wieku wykonana została przez architektów z pracowni Ren Ito. Powstały w ten sposób dom Casa Calçada położony jest w miejscowości Vila de Paraíso na północy Portugalii. Przebudowa dotyczyła zabytkowego dworku oraz przylegającego do niego gospodarstwa pochodzącego z XVIII wieku. Z tego samego okresu pochodzą starodrzewia, które obecnie tworzą wspaniały ogród! 

Kompleks budynków ma łącznie 5000 metrów kwadratowych, które rozrzucone są na terenie sporej posiadłości. Architekci postanowili połączyć dawne budynki gospodarcze oraz dom mieszkalny tworząc w nim nowoczesną rezydencję. Przebudowano również zabytkowy dworek, który pełni funkcję domu gościnnego.


Wejście na teren posiadłości biegnie pod długim baldachimem z winorośli, który zaczyna się od samej bramy wjazdowej, która również została odrestaurowana. Ścieżka biegnie między zastanymi, rozłożystymi drzewami, aż do dawnego budynku gospodarskiego. Po przekroczeniu progu znajdujemy się w sporym salonie połączonym z kuchnią. Cały parter domu przeznaczono na przestrzeń wspólną. Znajdują się tu salon, pokój dzienny oraz biuro. Przestrzeń prywatna jak sypialnia czy łazienka zajmują drugie piętro. 

Dom ma plan w kształcie krzyża z eleganckim holem schodowym zlokalizowanym w centrum. Przestrzeń rozrywkowa znajduje się od strony północnej, hol wejściowy od strony wschodniej, biuro znajduje się od strony południowej, a pokój dzienny i kuchnia od strony zachodniej. Właścicielom zależało na jak najlepszym widoku na ogród, w którym rosną ponad stuletnie drzewa i długie baldachimy porośnięte winoroślami. Przebudowa gospodarstwa z XVIII wieku została sfotografowana przez Ivo Tavares Studio.

Czytaj też: Portugalia | Zabytek | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: Ivo Tavares Studio / Casa Calvada, przebudowa gospodarstwa z XVIII wieku