Przebudowa jednorodzinnego domu. Architekt dał mu nowoczesną formę

Budynek znajduje się w Wielkopolsce. Jego powierzchnia wynosi 222 m kw. Przebudowa jednorodzinnego domu to projekt autorstwa pracowni Studio de.materia.

Zadaniem architekta było przebudowanie dwudziestoletniego domu, który znajduje się na przedmieściach miasta, w sąsiedztwie zabudowy jednorodzinnej. Zbudowany w 2002 roku dom wyglądał jak wiele innych w Polsce.

Był to obiekt o rozrzeźbionej formie i charakterystycznej postmodernistycznej elewacji bogato zdobionej łukami, gzymsami, luksferami i metaloplastyką – czytamy w opisie architekta.

Budynek był w dobrym stanie technicznym, jednak zmieniły się oczekiwania właściciela wobec jego funkcjonalności i estetyki. Dlatego architekt zaproponował zupełnie nowe rozwiązania.

Głównymi założeniami projektu była rozbudowa o pawilon fitness, istotna zmiana formy oraz lepsze zintegrowanie domu z otaczającym go ogrodem. Salon został w całości przeszklony i połączony podcieniem z nowym skrzydłem siłowni, przez co od strony ogrodu bryła nabrała horyzontalności i przejrzystości. Wnętrze otworzyło się na zieleń i światło a obszerna, drewniana platforma stała się areną życia w ogrodzie. Od strony ulicy budynek w połączeniu z pełnym ogrodzeniem jawi się jako kompozycja nieprzeniknionych płaszczyzn ciemnych materiałów.

Przebudowa domu KL jest przykładem tego, jak w dobry sposób zaadaptować istniejący obiekt do zmieniających się potrzeb i gustu jego mieszkańców. Nowy układ funkcjonalny, rozbudowa o brakującą przestrzeń i zmiana stylistyki sprawiły, że dom zyskał zupełnie nowy wyraz architektoniczny.


Budynek rywalizuje z czterema innymi domami w konkursie Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego w kategorii “Dom”. Czy zwycięży i okaże się najładniejszym domem w Wielkopolsce? O tym dowiemy się za kilka tygodni. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.

fot. Oni Studio, źródło: NAWW

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Elewacja | Drewno | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły