Budynek PO remoncie

Przedszkole nie musi być kolorowe. Tak robią to Czesi

To ciekawy przykład tego, jak można wyremontować budynek dla dzieci, bez stosowania pstrokatych kolorów. Przedszkole znajduje się w miejscowości Moravský Krumlov w Czechach. Projekt jego przebudowy przygotowali architekci z czeskiej pracowni CL3.

Przedszkole znajduje się na obrzeżach miasta w regionie o nazwie Polánka. Przed laty budynek działał jako szkoła, teraz jest miejscem, gdzie swoje pierwsze doświadczenia z edukacją zdobywają najmłodsi. Co ciekawe, budynek działa jak swego rodzaju dom kultury. Przestrzeń przedszkola urządzono na pierwszym piętrze, a na parterze umieszczono sklep oraz zaplecze dla lokalnej organizacji, która aktywizuje mieszkańców i organizuje imprezy kulturalne.

Zadaniem architektów było nie tylko przygotowanie projektu renowacji budynku, ale też zaprojektowanie nowej aranżacji ogrodu. Projektanci postawili na biel. Dwukondygnacyjny budynek został dokładnie wyremontowany z zachowaniem oryginalnych elementów architektonicznych. Widać to po detalach elewacji, którą zaprojektowano z profilowanych tynków, uwydatniając historyczne fragmenty takie jak gzymsy.

Rewolucję przeszło też wnętrze budynku, które ma w sumie 474 m kw. powierzchni użytkowej.


W przestrzeni żłobka ważne jest, aby pomyśleć o skali dziecka, które będzie z niej korzystać. Dlatego wybraliśmy obniżone parapety, aby zaspokoić potrzeby dzieci w zakresie eksploracji zakamarków, obserwacji rozległego otoczenia i uwzględniania odległych widoków krajobrazu, jakie oferują przestrzenie na piętrze – opisują autorzy projektu.

W efekcie powstała jasna sala zabaw, którą ozdobiono meblami z naturalnego drewna. Architekci celowo wykorzystali stonowaną kolorystykę, chcąc podkreślić historię miejsca i kontrastować z kolorowym światem dzieci.

projekt: CL3, www.cl3.cz

fot. Tomáš Slavík, www.tomasslavik.cz

Czytaj też: Edukacja | Metamorfoza | Minimalizm | Czechy | Elewacja | whiteMAD na Instagramie