Przedwojenny dworzec w Żaganiu jest jak nowy. Kolejarze zakończyli remont

Kolejarze oddali do użytku kolejny dworzec. Budynek dworca kolejowego w Żaganiu został gruntownie zmodernizowany, odnowiono halę i historyczne elementy, które pochodzą z początku XX wieku. 

W odnowionym budynku znajdą się m.in. biuro obsługi klienta, lokale usługowo-handlowe, toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami czy pomieszczenie do karmienia i przewijania dzieci. Z myślą o pasażerach mających trudności w poruszaniu się zlikwidowano bariery architektoniczne, takie jak progi, zbyt wąskie przejścia i nierówności posadzek. Dla osób niewidomych i słabo widzących przygotowano ścieżkę dotykową i oznaczenia w alfabecie Braille’a, zamontowano też tablice multisensoryczne.

Zabytkowy dworzec, pochodzący z 1913 roku, wymagał również renowacji konserwatorskich. Wewnątrz odnowiono elementy stolarki drzwiowej i okiennej, odrestaurowano okna kasowe, boazerię, okładziny ceramiczne znajdujące się w holu, klatki schodowe i poidełko. Renowacji poddano też elewację, wymieniono poszycie dachu, wzmocniono i wymieniono elementy konstrukcji, izolacje, instalacje sanitarne, elektryczne i teletechniczne. Roboty budowlane na dworcu w Żaganiu trwały od listopada 2017 roku. Koszt inwestycji to 16,9 mln zł netto.

Modernizacja dworca jest częścią realizowanego przez PKP S.A. Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego zostanie zmodernizowanych lub wybudowanych łącznie około 200 dworców kolejowych w całym kraju. Głównym celem prowadzonych przez PKP S.A. inwestycji jest dostosowanie dworców do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym również osób o ograniczonych możliwościach poruszania się: osób starszych, pasażerów z niepełnosprawnościami, podróżnych z małymi dziećmi czy dużymi bagażami.

W byłej poczekalni działa sala wystawiennicza. Dworzec w Żaganiu ma pięć peronów. Nie wszyscy wiedzą, że można w siedmiu kierunkach z niego wyjechać aż w siedmiu kierunkach.

fot. PKP SA