Petersburski Kompleks Sportowo-Koncertowy
fot. Florstein (wikimedia.org, licencja: CC 4.0)

Przez przypadek runął Petersburski Kompleks Sportowo-Koncertowy [WIDEO]

Petersburski Kompleks Sportowo-Koncertowy budowano w latach 70. XX wieku. Na otwarcie obiektu czekano dziesięć lat. Modernistyczny gmach runął kilka dni temu podczas próby demontażu dachu.

Petersburski Kompleks Sportowo-Koncertowy znajduje się w centrum Petersburga. Jego otwarcie nastąpiło 19 maja 1980 r. Ówcześnie uchodził za jeden z największych i najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Jego projekt przygotował zespół architektów: I.M. Chaiko, N.V. Baranov, V.F. Yakovlev, N.A. Vladislaveva, A.P. Morozov. Projektanci nadali mu lekką i elegancką formę, która miała przypominać po sportowej potędze ZSRR. Jego zewnętrzną elewację stanowił ciąg wsporników, który na całej długości ozdobiony został charakterystycznymi żyletkami. Konstrukcja dachu była unikalna – architekci zaprojektowali go tak, aby był zawieszony. Ciężar podtrzymywany był przez system stalowych lin przypiętych do ścian. Taki zabieg sprawił, że dach obiektu przypominał cyrkowy namiot. W sumie arena mogła pomieścić od 20 do 25 tysięcy widzów.

Do katastrofy budowlanej doszło 31 stycznia 2020 r. Obiekt zawalił się w chwili, kiedy jeden z robotników odcinał kolejny już metalowy wspornik trzymający dach. Arena była oficjalnie zamknięta i miała być wyremontowana na Mistrzostwa Świata w hokeju w 2023 r. Moment, w którym kompleks runął widać na wideo nagranym z pomocą drona. Po przecięciu liny kompleks złożył się niczym domek z kart. Scena, która rozegrała się na nagraniu przypomina najlepsze hollywoodzkie produkcje. Naszą uwagę przykuwa kilka szczegółów – dach mógł być przeciążony, na wideo widać zalegający na nim śnieg i duże białe worki, które dodatkowo obciążały całą konstrukcję. Niestety robotnik nie zdołał wskoczyć do klatki i zginął na miejscu.

Petersburski Kompleks Sportowo-Koncertowy
fot. MrStepanovka (wikimedia.org, licencja: CC 3.0)

Stadion przez ostatnich dziesięć lat był głównie miejscem, w którym organizowano koncerty. Występowali tutaj między innymi Scorpions, Muse, Shakira, Madonna, Lady Gaga, Justin Bieber, Justin Timberlake, Metallica i Depeche Mode. Ostatnią dużą gwiazdą, która koncertowała na stadionie zaledwie kilka miesięcy temu była Jennifer Lopez. Koncert piosenkarki odbył się 11 sierpnia 2019 r.

Katastrofę widać na wideo. Całość trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund:

Czytaj więcej: Rosja | Sport | Modernizm

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły