Jak stworzyć przyjazną przestrzeń relaksu w ogrodzie?

Zbliżająca się wiosna zachęca do planowania miejsca odpoczynku w ogrodzie. Warto przemyśleć taki projekt i stworzyć przestrzeń, która będzie sprzyjała nie tylko relaksowi, ale będzie również zachęcała do wspólnego spędzania czasu. 

  1. Wiele możliwości
  2. Jak stworzyć atrakcyjną przestrzeń wspólną w ogrodzie?
  3. Nie zapomnij o dekoracjach

Wiele możliwości
Meble ogrodowe w atrakcyjnych cenach dają naprawdę wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych. Tworząc miejsce wypoczynku, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odpowiednie jej wyposażenie. Kluczowe będzie tutaj kilka podstawowych elementów takich jak stoły ogrodowe, krzesła czy parasole. Wybierając spośród różnych możliwości, materiałów, stylistyki mebli, wziąć pod uwagę należy kilka podstawowych kwestii:

  • czym charakteryzuje się przestrzeń, w której chcemy stworzyć przestrzeń relaksu: czy jest osłonięta, ogrodzona w jakiś sposób, czy jest to taras/altanka/miejsce z grillem; wszystko to może mieć ogromny wpływ na wybór materiałów, z których wykonane są meble; jeśli nie ma dodatkowej osłony przed deszczem czy wiatrem, z pomocą przyjść mogą solidne i wytrzymałe parasole ogrodowe. Ich wielkość, a także materiał musi być dostosowany do tego, czy będą one składane, czy jednak mają pełnić funkcję stałej ochrony dla przestrzeni wypoczynku przez cały sezon.
  • czy meble przez cały sezon mają stać na zewnątrz czy będą wnoszone do wnętrza – wybór ten determinuje po raz kolejny kwestie materiałów (chodzi nie tylko o ich odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne, ale i np. wagę krzeseł, które trzeba będzie przenosić z jednego miejsca na drugie).
  • kwestie bezpieczeństwa – szczególnie jeśli planujesz zainwestować w nieco lepszej klasy meble, upewnij się, że szybko nie zainteresują się nimi złodzieje.

Jak stworzyć atrakcyjną przestrzeń wspólną w ogrodzie?
Dobrym rozwiązaniem są stoły ogrodowe, wokół który można zorganizować pozostałą przestrzeń. Wielkość stołu powinna być dopasowana do liczby domowników, potencjalnych gości, jak również możliwości samego ogrodu czy tarasu. Pamiętaj, że kluczem zawsze powinna być swobodna komunikacja. Do stołu powinno się łatwo dochodzić, nie powinien on w żaden sposób blokować przejścia. Dopasować do niego trzeba odpowiednie krzesła. W przypadku większego ogrodu możesz zwrócić uwagę na huśtawki ogrodowe dla kilku osób. To rozwiązanie może funkcjonować albo jako dodatkowe siedzisko w pobliżu stołu albo też jako osobny element przestrzeni relaksu. Huśtawka to świetne rozwiązanie, jeśli w domu są dzieci. Chętnie jednak wolny czas spędzają na niej także dorośli, na przykład z książką lub gazetą w ręku. Warto przede wszystkim zadbać o to, aby każdy mógł w takiej przestrzeni znaleźć miejsce dla siebie. Być może w świecie pracy zdalnej warto pomyśleć także o wykorzystaniu tarasu czy ogrodu jako wakacyjnego biura. Możliwości jest bardzo wiele, natomiast kluczowe jest najpierw wskazanie swoich potrzeb, określenie specyfiki aranżowanego miejsca. Dopiero razem z tymi dwoma elementami można ruszać na poszukiwanie ciekawych mebli ogrodowych. Wybór będzie wtedy znacznie łatwiejszy.

Nie zapomnij o dekoracjach
Urządzając ogród lub przestrzeń relaksu na tarasie, nie zapomnij o dodatkach, które pozwolą ci podkreślić charakter miejsca. Oświetlenie ogrodowe stworzy cudowny nastrój, możesz go dodatkowo podkreślić jeszcze z pomocą lampionów i świec. Przytulny charakter miejsca podkreślić z pomocą miękkich poduszek, kocy, narzut. Warto zadbać także o dopasowanie do tego wszystkiego ciekawej zastawy, w którą można wykorzystać przy niedzielnym obiedzie lub lunchu w środku tygodnia czy też weekendowym grillu dla przyjaciół.

Czytaj też: Zieleń | Las | Rośliny | whiteMAD na Instagramie

 

źródło: materiał Partnera