Przynieś śmieci, a dostaniesz sadzonkę. Start zielonej akcji w Warszawie

Podobne projekty realizowane są też w innych miastach w Polsce. Urząd Dzielnicy Bielany rusza z akcją, w ramach której za przyniesione odpady komunalne można dostać sadzonki roślin. Wymiana śmieci na sadzonkę będzie możliwa 9 i 16 października.

Wydarzenie “Weź sadzonkę za odpady” organizuje Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany w Warszawie. Akcja odbędzie się 9 października w Parku Olszyna (przy ujęciu wody oligoceńskiej od strony ulicy Gąbińskiej) oraz w 16 października w Parku Chomicza (od strony ulicy P. Nerudy) w godzinach 10-12.

Miasto chce zachęcić mieszkańców do sortowania śmieci, dlatego przynosić będzie można odpady plastikowe, metalowe, papier, szkło opakowaniowe, baterie i inne elektroodpady. W zamian będzie można otrzymać sadzonki roślin, w tym zioła, cebulki kwiatów oraz kwiaty.

sadzonkę


Jednak nie wystarczy dowolna ilość, aby otrzymać zielony upominek. Urzędnicy przygotowali specjalny przelicznik odpadów komunalnych. Chętni są zobowiązani dostarczyć co najmniej 30 sztuk szkła opakowaniowego, 30 sztuk odpadów plastikowych lub metalowych, co najmniej dwa pudełka papieru, co najmniej dwie sztuki elektroodpadów lub ponad 50 sztuk baterii.

Jedna osoba może otrzymać jedną sadzonkę w zamian za przyniesione odpady według podanego przelicznika.

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Edukacja | Warszawa | whiteMAD na Instagramie

Park Olszyna w Warszawie, fot. Adrian Grycuk, wikimedia.org, licencja: cc 3.0

źródło: UM Warszawa Bielany