Przypomina zamek. Zabytkowa willa w Szczecinie na sprzedaż

Dziś tak już nie budują, dlatego wygląd obiektu stanowi jego ogromną wartość. Zabytkowa willa znajduje się przy ulicy Wojska Polskiego 95 w Szczecinie. Miasto wystawiło ją na sprzedaż. Cena wywoławcza wynosi 3,9 mln zł.

To neogotycki budynek, który położony jest na zielonej działce. Jego charakterystycznymi elementami są wieżyczka i blanki. Gmach wzniesiony został w stylu angielskich posiadłości wiejskich. Willa zbudowana została pod koniec XIX wieku, jako jedna z pierwszych w dzielnicy ówcześnie nazywanej Westend. Inicjatorem budowy tej dzielnicy był Johannes Quistorp, szczeciński przedsiębiorca, który prowadził kiedyś fabrykę cementu. Co ciekawe, Johannes Quistorp był pierwszym pruskim fabrykantem, który kompleksowo wspierał swoich pracowników i zbudował im 150 mieszkań, bibliotekę i salę klubową. Finansował też budowę szkół, schronisk i sierocińców.

Sama willa zbudowana została w 1876 roku dla kupca Wilhelma Flügge. Początkowo budynek pełnił funkcje mieszkalne i kilka razy zmieniał swoich właścicieli. W 1935 roku został wynajęty oddziałowi SS. Już po II wojnie światowej z budynku korzystali polscy wojskowi, następnie otwarto tam przedszkole, do którego uczęszczały dzieci pracowników stoczni. Z kolei w latach 60. XX wieku wewnątrz zaczął działać Rodzinny Dom Dziecka.

Zabytkowa willa znajduje się na działce, na której położone są też trzy budynki gospodarcze. Z racji statusu zabytku, przyszły właściciel chcąc wyremontować budynek, będzie musiał przestrzegać zapisów ustawy z 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W szczególności musi zabezpieczyć obiekt i utrzymywać go w jak najlepszym stanie. Dodatkowo będzie zobowiązany do przeprowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, a samo korzystanie z budynku ma zapewnić zachowanie jego wartości.


Chętni do przystąpienia do licytacji muszą najpierw wpłacić wadium, które wynosi 10 procent ceny wywoławczej, czyli 390 tysięcy złotych. Termin wniesienia wadium upływa 27 września 2023 roku. Z kolei przetarg na sprzedaż historycznego budynku zaplanowany jest na 4 października 2023 roku. W sumie powierzchnia całej działki wynosi 2290 m kw.

źródło: UM Szczecin 

Czytaj też: Wille i rezydencje | Szczecin  | Modernizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie