murale na blokach

Ptaki na ul. Ptasiej. Kolorowe murale na blokach w Zielonej Górze

O Zielonej Górze zrobiło się głośno za sprawą czterech murali z lisami, które ozdobiły ściany bloków przy ul. Lisiej (czytaj tutaj). Jak się okazało, murale na blokach w Zielonej Górze przedstawiają też inne zwierzęta. Tym razem do zwierzęcej galerii dołączają ptaki.

Murale na blokach przy ul. Ptasiej powstały w 2016 r. Pomysł na ich stworzenie zgłosiło zielonogórskie stowarzyszenie Młodzi Lokalni, którzy z poparciem mieszkańców zdobyli na ten cel 50 tys. zł z budżetu obywatelskiego. Autorami geometrycznych ptaków jest dwóch zielonogórskich artystów graffiti – Łukasz Chwałka oraz Jakub Bitka z Fundacji Bezpieczne Miasto.

Zaproponowany przez nich motyw wprost odwołuje się do nazwy ulicy, przy których stoją bloki. I tak na blokach przy ulicy Ptasiej pojawiły się malunki przedstawiające gołębie w locie. Ich geometryczna forma estetyką nawiązuje do origami – japońskiej sztuki składania papieru. Całość utrzymana jest w kolorystyce, która nawiązuje do elewacji budynków. Jednym razem dominuje tu biel ożywiona mocnym, pomarańczowym kolorem, innym razem spokojniejszymi odcieniami zieleni i szarości. W ten sposób artystom udało się nadać budynkom unikalny wygląd.


Wcześniejszy mural, którego powstanie nadzorowało stowarzyszenie Młodzi Lokalni znalazł się przy ul. Dąbrowskiego 4. Jego przesłaniem jest krytyka nadmiernej konsumpcji.

Czytaj też: Murale | Blok | Renowacja | Sztuka | WhiteMAD na Instagramie

Murale na blokach w Zielonej Górze – fot. Stowarzyszenie Młodzi Lokalni