Niedawno o Zielonej Górze zrobiło się głośno za sprawą czterech muralów z lisami, które ozdobiły ściany bloków przy ul. Lisiej (czytaj tutaj). Jak się okazało, murali z motywem zwierzęcym w Zielonej Górze jest więcej.

Murale na blokach przy ul. Ptasiej powstały w 2016 r. Pomysł na ich stworzenie zgłosiło zielonogórskie stowarzyszenie Młodzi Lokalni, którzy z poparciem mieszkańców zdobyli na ten cel 50 tys. zł z budżetu obywatelskiego. Autorami geometrycznych ptaków jest dwóch zielonogórskich artystów graffiti – Łukasz Chwałka oraz Jakub Bitka z Fundacji Bezpieczne Miasto.

Zaproponowany przez nich motyw wprost odwołuje się do nazwy ulicy, przy których stoją bloki. I tak na blokach przy ulicy Ptasiej pojawiły się malunki przedstawiające gołębie w locie. Ich geometryczna forma estetyką nawiązuje do origami – japońskiej sztuki składania papieru. Całość utrzymana jest w stonowanej kolorystyce, podobnej do kolorów elewacji budynków.

Wcześniejszy mural, którego powstanie nadzorowało stowarzyszenie Młodzi Lokalni znalazł się przy ul. Dąbrowskiego 4. Jego przesłaniem jest krytyka nadmiernej konsumpcji.

fot. Stowarzyszenie Młodzi Lokalni